Tylko z Ukrainą kraje Trójmorza mogą realizować cały swój potencjał – powiedział dziś prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przemawiając w trybie online na szczycie tej regionalnej organizacji międzynarodowej, informuje agencja prasowa Interfax-Ukraina.

„Powinniśmy być uczestnikiem Inicjatywy Trójmorza. Szkoda, że nasze państwo jest poza tą znakomitą inicjatywą. Znajdźmy format, w którym moglibyśmy do niej dołączyć”.

Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy

Ukraiński przywódca zaznaczył, że: „Tylko z Ukrainą wszystkie nasze kraje mogą realizować cały swój potencjał”.

PRZECZYTAJ:

Premier Morawiecki: Nie ma i nie będzie Trójmorza bez wolnej i suwerennej Ukrainy

Prezydent Ukrainy podkreślił, że współpraca w ramach tej regionalnej inicjatywy jest niezwykle ważna dla wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

„Każda dziedzina, jaką możemy wspólnie zajmować się w ramach tej inicjatywy, tak naprawdę dotyczy bezpieczeństwa”

– zaznaczył.

Zełenski zaproponował wzmocnić współpracę w ramach Trójmorza, podkreślając olbrzymie znaczenie logistyki dla gospodarki i zdolności obronnych Ukrainy.

„Kiedy przychodzi wróg, wszystko ma znaczenie: drogi, kolej, porty, system energetyczny, szybkość (odpraw) na granicach”

– powiedział.

„To właśnie kraje Trójmorza są naszym połączeniem z wolnym światem. Dostawy broni na Ukrainę, dostawy paliwa, przepływy transportowe, zielone korytarze dla eksportu ukraińskiej żywności, migracje ludzi – to wszystko działa na terytorium państw uczestniczących w tej inicjatywie”

– wyjaśnił prezydent Ukrainy i dodał, że Kijów pragnie dołączyć się do budowy międzynarodowego korytarzu transportowego „Via Carpatia” oraz do integracji z europejską siecią kolejową, w tym poprzez linię Warszawa-Kijów.

„Potencjał Ukrainy jest potrzebny Trójmorzu. Jesteśmy gotowi, chcemy tego”

– stwierdził Zełenski.

ZOBACZ TAKŻE:

Międzymorze. „Nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy”

Tarcza Europy. „Kto panuje nad Europą Wschodnią, ten panuje nad Eurazją i całym światem” – Halford John Mackinder

Bałtycko-Czarnomorska Szachownica. Polska, Litwa i Ukraina mogą wystąpić z inicjatywą utworzenia unii regionalnej wzorowanej na historycznym dziedzictwie I Rzeczypospolitej