Liczba uchodźców na świecie po raz pierwszy w historii przekroczyła 100 milionów osób. Sytuację tę sprowokowała agresja Putina na Ukrainę – powiedział prezydent USA Joe Biden z okazji Światowego Dnia Uchodźcy, podaje Gazeta.ua.

„W wyniku wojny Rosji z Ukrainą osiągnęliśmy ostatnio ponury kamień milowy: według Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców ponad 100 milionów ludzi jest obecnie przymusowo przesiedlonych, więcej niż kiedykolwiek w historii”.

Joe Biden

Prezydent USA

Stany Zjednoczone pracują nad przywróceniem Programu Przyjęć Uchodźców.

„Wykazaliśmy się już, goszcząc w naszym kraju w ciągu ostatniego roku ponad 80 tys. Afgańczyków i zobowiązując się do zapewnienia tymczasowego schronienia dziesiątkom tysięcy Ukraińców, tym będziemy dawać przykład [innym]. Ci, którzy znajdują schronienie na naszych brzegach, wzbogacają nasze społeczności, tak jak zawsze, i wnoszą zdeterminowanego i przedsiębiorczego ducha, który wzmacnia nasz kraj”

– dodał Biden.

Z kolei sekretarz stanu USA Antony Blinken z okazji Światowego Dnia Uchodźcy też wygłosił oświadczenie, donosi Voice of America.

„Poprzez pomoc humanitarną, dyplomację i przesiedlanie uchodźców Stany Zjednoczone przodują w pomaganiu odważnym i odpornym ludziom, którzy są zmuszeni do ucieczki przed prześladowaniami, w znalezieniu bezpieczeństwa”.

Antony Blinken

Sekretarz stanu USA

Sekretarz stanu przypomniał też, że Agencja ONZ do spraw Uchodźców sformułowała temat tegorocznego Światowego Dnia Uchodźcy w następujący sposób:

„Ktokolwiek, cokolwiek, kiedykolwiek. Każdy ma prawo szukać bezpieczeństwa”.

Sekretarz stanu USA wyraził swoje uczucia solidarności z uchodźcami.

„Doceniamy i szanujemy siłę i odporność uchodźców. Nasze zaangażowanie w (ochronę) wrażliwych segmentów populacji jest niezachwiane”

– podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji.

Przypomnijmy, ze względu na niesprowokowaną wojnę rozpętaną przez Rosję przeciwko Ukrainie, liczba przesiedleńców w kraju przekracza już 8 milionów osób, a liczba uchodźców z Ukrainy, którzy zarejestrowali się do ochrony czasowej lub podobnych krajowych programów ochrony w krajach Unii Europejskiej wynosi 3, 407 mln, poinformował Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. W sumie za granicę wyjechało ponad 5 mln Ukraińców.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

John McCain: Putin używa uchodźców jako broni