FOTO: KPRM

W maju br. Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak i prezes GUS dr Dominik Rozkrut zaprezentowali zaktualizowaną wersję Bazy organizacji oraz instytucji polskich i polonijnych za granicą prowadzoną od 2014 r. przez GUS, podaje portal fpg24.pl.

Baza organizacji oraz instytucji polskich i polonijnych za granicą gromadzi najważniejsze informacje o organizacjach polonijnych oraz aktywności Polonii i Polaków poza granicami kraju. Zbiór powstał w oparciu o dane zbierane w ramach badania stałego „Polacy i Polonia na świecie”. Najnowsza wersja bazy obejmuje prawie 9 tys. podmiotów zlokalizowanych w 115 krajach.

Według zebranych informacji obecnie na świecie jest 3 500 aktywnych stowarzyszeń, fundacji i federacji polskich i polonijnych, prawie tysiąc instytucji oświatowych oraz ok. 800 instytucji kultury/pamięci. Najwięcej uwzględnionych w bazie podmiotów znajduje się na Ukrainie (1131) i w Stanach Zjednoczonych (1041).

Oprócz informacji o obecnie funkcjonujących organizacjach i instytucjach polskich i polonijnych, w zaprezentowanym zbiorze można znaleźć również informacje historyczne o dużym znaczeniu dla polskiego dziedzictwa kulturowego, a także dane na temat podmiotów takich jak: biblioteki, archiwa, muzea, izby pamięci, cmentarze, kościoły, parafie czy miejsca pochówków. Najstarszym podmiotem uwzględnionym w bazie jest Parafia pw. św. Ignacego Loyoli w Kołomyi na Ukrainie, istniejąca od 1353 r.

Wiele instytucji w Polsce prowadzi rejestry na swoje potrzeby, ale GUS jako jedyny zbiera te informacje, porządkuje i udostępnia publicznie. Baza GUS jest niewątpliwie najbardziej kompletnym repertorium polskich i polonijnych podmiotów poza granicami.

Wiedza o bazie nie jest szeroko rozpowszechniona ani wśród Polonii, ani wśród polskich instytucji i organizacji z Polonią współpracujących. Dlatego Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą podjął współpracę z prezesem GUS, aby nie tylko popularyzować wiedzę na ten temat, ale także – wraz z innymi resortami, których dotyczą rekordy w bazie, takimi jak Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Edukacji i Nauki, a także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wspomóc GUS w regularnej aktualizacji informacji.

Baza organizacji oraz instytucji polskich i polonijnych za granicą GUS jest dostępna w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej, NA SPECJALNIE W TYM CELU UTWORZONEJ STRONIE>>>

Źródło: FPG24.pl

(Na podst. informacji prasowej Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą przekazanej z Posiedzenia Zespołu Międzyresortowego do spraw Polonii i Polaków za Granicą, które odbyło się 19.07.2022 r. w KPRM).

PRZECZYTAJ:

Rekordowy budżet na wsparcie Polonii i Polaków za granicą

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

OGLĄDAJ NASZ FILM O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

ZOBACZ TAKŻE: