Rosyjscy najeźdźcy stracili możliwość do ofensywy nawet w tych sektorach frontu, gdzie skoncentrowali najpotężniejsze zgrupowania swoich wojsk. Nie mogą przesunąć się w głąb Ukrainy, nawet w Donbasie, gdzie na początku odnieśli niewielki sukces, kosztem ogromnych strat. Nie mają już siły i zdolności do podboju nawet Słowiańska i Bachmutu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – czytamy w raporcie amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

ISW zauważa, że ​​obecne tempo rosyjskich ataków praktycznie nie różni się od tego, które miało miejsce podczas „pauzy operacyjnej” z 7 po 16 lipca.

Według instytutu lokalne ataki na wschód od Siewierska, a także na wschód i południe od Bachmuta z 21 lipca nie przyniosły na tych terenach znaczących sukcesów terytorialnych.

ISW podkreśliło, że rosyjskie zgrupowanie wojsk, które działa na północny zachód od Słowiańska, wykonuje obecnie mniej uderzeń naziemnych na pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy niż nawet podczas „pauzy operacyjnej”.

PRZECZYTAJ:

Reznikow: Są trzy scenariusze zakończenia wojny. Klęska Putina jest nieunikniona

Z kolei, Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) USA wątpi w zdolność Rosji do kontynuowania ofensywy na Ukrainie w takim tempie, jakie miało miejsce na początku wojny, podaje Sky News.

Według wysokiego rangą urzędnika CIA, Rosja nie może wiecznie kontynuować ofensywy w tym samym duchu, jeśli chodzi o lawinę ataków. Powiedział, że rosyjskie możliwości stają się coraz bardziej „głupie” po utracie większości jej inteligentniejszych broni. Dodał też, że ofensywa w obwodzie donieckim może potrwać do końca lata, ale za małe lokalne sukcesy Rosja będzie musiała zapłacić wysoką cenę.

Przypomnijmy, wcześniej szef brytyjskiego wywiadu Richard Moore powiedział, że możliwości rosyjskich wojsk „niedługo wyczerpią się”, co da Ukrainie możliwość rozpoczęcia kontrofensywy, informuje SkyNews.

„Myślę, że dla samych Ukraińców ważne jest, aby zademonstrowali swoją zdolność do kontrataku. Będzie to bardzo ważne dla ich wciąż utrzymującego się wysokiego morale” – powiedział Moore.

Ponadto MI6 podkreśliła, że ​​Rosja straciła połowę swoich szpiegów w krajach europejskich po masowym wydaleniu dyplomatów, relacjonuje CNN.

PRZECZYTAJ:

Ukraina zniszczyła ponad jedną trzecią sił lądowych Rosji – brytyjski admirał

Szef Pentagonu: Putin nie docenił siły Ukraińców i drogo zapłaci za ten błąd

Ukraina szykuje się do zniszczenia Floty Czarnomorskiej – wiceszef MON Ukrainy

Przypomnijmy, 26 kwietnia sekretarz obrony USA Lloyd Austin podczas konferencji prasowej w Polsce, komentując wizytę w Kijowie, powiedział, że Stany Zjednoczone chcą osłabić putinowską Rosję tak bardzo, żeby nie mogła już nikogo zaatakować. O tym poinformowała oficjalna witryna Ambasady USA w Kijowie.

Stany Zjednoczone chcą osłabienia militarnego Rosji do takiego stopnia, by nie mogła już dokonywać agresji na swoich sąsiadów – oświadczył sekretarz obrony USA Lloyd Austin podczas konferencji prasowej w Polsce, komentując wizytę w Kijowie, w której uczestniczył wraz z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Informuje o tym strona Ambasady USA w Kijowie.

„Rosja przegrała bitwę o Kijów. Rosja przegrywa bitwę o Ukrainę. Wierzymy, że Ukraina może zwyciężyć, jeśli będzie miała odpowiedni sprzęt, niezbędne wsparcie. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby przybliżyć jej zwycięstwo. Chcemy, aby Ukraina pozostała suwerennym, demokratycznym krajem, zdolnym do obrony swojego suwerennego terytorium. […] Chcemy, aby Rosja została osłabiona do tego stopnia, aby nie mogła powtórzyć tego, czego dokonała podczas inwazji na Ukrainę. Moskwa straciła już znaczną część potencjału militarnego i, szczerze mówiąc, znaczną część wojsk. Chcemy, aby Rosja nie miała możliwości bardzo szybkiego odtworzenia”

– podkreślił sekretarz obrony USA.

Później rzeczniczka prasowa Białego Domu Jennifer Psaki oświadczyła na konferencji, że słowa Lloyda Austina odzwierciedlają stanowisko amerykańskiej administracji prezydenckiej, informuje CNN.

24 kwietnia szef Departamentu Stanu USA Antony Blinken wraz z szefem Pentagonu Lloydem Austinem przybyli do Kijowa, gdzie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i innymi urzędnikami, informuje CNN. Podczas wizyty Blinken zapewnił, że amerykańscy dyplomaci powrócą na Ukrainę w tym tygodniu, a prezydent Joe Biden mianował Bridget Brink nową ambasadorką USA na Ukrainie i dodał, że „suwerenna niepodległa Ukraina będzie istnieć na scenie [światowej] znacznie dłużej niż Władimir Putin”.

Przypomnijmy, prezydent Joe Biden oświadczył, że USA nie pozwolą Putinowi wciągnąć Ukrainy w strefę wpływów Kremla. Waszyngton będzie nadal robił wszystko dla zwycięstwa Ukrainy, a putinowska Rosja zostanie surowo ukarana.

Jagiellonia.org

OGLĄDAJ NASZ FILM O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: