Istnieje kilka możliwych scenariuszy zakończenia wojny na Ukrainie, jednym z nich jest rozpad Federacji Rosyjskiej na kilka różnych podmiotów. Drugi to dobrowolny odwrót i wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy (m.in. z Krymu i Donbasu), a trzeci to zwycięstwo Ukrainy na polu walki.

O tym powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow na konferencji Forbes Ukraina „Budujemy razem”.

Pierwszy scenariusz będzie mniej więcej taki sam, jak „good will”, „dobra wola” Rosjan, ogłoszona podczas ucieczki z obwodu kijowskiego, obwodu czernihowskiego, obwodu sumskiego i Wyspy Węży. W związku z tym myślę, że [ten scenariusz] będzie podzielony na kilka etapów: najpierw dojedziemy do linii sprzed 24 lutego br., dalej będzie rozmowa o statusie wcześniej okupowanego Doniecka, Ługańska i Krymu, ale przy stole z udziałem naszych potężnych partnerów.

Ołeksij Reznikow

Minister obrony Ukrainy

Szef ukraińskiego resortu obrony podkreślił, że na pewno nie będzie Mińska-3, nie będzie porozumień kapitulacyjnych i nikt nie będzie negocjował z lufą pistoletu przystawioną do głowy.

„Drugą opcją jest stopniowe niszczenie rosyjskich sił zbrojnych, ponieważ jest to tak naprawdę wojna zasobów przeciwko zasobom. Mają więcej ludzi, terytoriów, czołgów, samolotów itp., ale nie wszystko jest nowoczesne, wszystko jest stare, a dziś używają zasady maszynki do mielenia mięsa”

– podkreślił Reznikow, i dodał że Putin nie ceni życia swoich żołnierzy i traktuje ich jak mięso armatnie.

PRZECZYTAJ:

Rosja po Putinie. Jednym z warunków zniesienia sankcji powinna być rezygnacja z broni jądrowej

Minister uważa, że realizacja drugiego scenariusza zwycięstwa Ukrainy będzie możliwa najprawdopodobniej pod koniec tego roku, a być może nawet później – na początku przyszłego.

„Trzeci [scenariusz] będzie bardziej dramatyczny dla Rosji, to rozpad Federacji Rosyjskiej, to parada suwerenności kilku różnych podmiotów: Tatarstan, Baszkiria…, [republiki narodowe] na Wschodzie itd. Na pewno zobaczymy to za naszego życia, ale to trochę długa historia”

– podsumował minister.

Przypomnijmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że militarna część wojny Rosji z Ukrainą może się zakończyć jeszcze w tym roku. W rozmowie z CNN szef państwa ukraińskiego powiedział też, że Rosja nie rezygnuje z planów zajęcia całego terytorium Ukrainy. Według niego najtrudniejsza pozostaje sytuacja w Donbasie, gdzie najeźdźcy gotowi są stracić ogromną liczbę swoich żołnierzy w celu zdobycia strategicznie nieistotnych osad i terytoriów.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Rosja to kolos na glinianych nogach

Putin postawił Rosję na skraju przepaści

ZOBACZ FILM:

PRZECZYTAJ ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

PRZECZYTAJ WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: