27 września z udziałem prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki i wiceadmirała straży przybrzeżnej Stanów Zjednoczonych Michaela McLeistera odbędzie się ceremonia przekazania Ukrainie dwóch 34-metrowych kutrów patrolowych „Drummond” i „Cushing” – informuje serwis internetowy straży przybrzeżnej USA.

Te kutry są w stanie wyruszyć w morze nawet podczas silnej burzy, aby prowadzić operacje bojowe w trudnych warunkach. Niezbędność przekazania tych uzbrojonych kutrów wynika z nasilenia napięcia między Ukrainą a Rosją na Morzu Azowskim. Stany Zjednoczone popierają Ukrainę w oskarżeniach wobec Rosji o ingerencję Moskwy w ukraińską żeglugę w tym regionie.

Przypomnijmy, wcześniej rzecznika amerykańskiego Departamentu Stanu Heather Nauert oświadczyła, że Stany Zjednoczone potępiają Rosję za tworzenie przeszkód dla międzynarodowego transportu na Morzu Azowskim i Cieśninie Kerczeńskiej. „Od kwietnia Rosja zatrzymała setki statków handlowych, a w ostatnich tygodniach zatrzymała co najmniej 16 statków handlowych, które próbowały dostać się do ukraińskich portów” – dodała Nauert.

Kutry typu Island to jednostki o wyporności 168 ton, długości 34 m i szerokości 6,4 m. Patrolowce napędzane są dwoma silnikami diesla i mogą poruszać się z prędkością 29,95 w, mają zasięg 3300 Mm oraz autonomiczność 5 dób. Uzbrojeniem jest jedno działko Mk38 kalibru 25 mm oraz dwa karabiny maszynowe 12,7 mm.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

NATO: Obrona Ukrainy jest obroną nas samych

W NATO Ukrainę nazwano głównym priorytetem porządku dziennego Sojuszu

Ukraina funkcjonuje już, jak wschodnia flanka NATO – szef MSZ Ukrainy

Volker: USA gotowe do zwiększenia dostaw broni na Ukrainę

Biały Dom aktywnie omawia kwestię przystąpienia Ukrainy do NATO – Bolton

Departament Stanu: „Ukraina i Gruzja są członkami Zachodu”

USA: Ukraina i Gruzja są długoterminowymi bastionami chroniącymi Zachód przed agresją Rosji

NATO ostrzegło Putina przed konsekwencjami w razie bezpośredniej rosyjskiej inwazji na Ukrainę

W jedności siła. Nordycka Współpraca Obronna (NORDEFCO) wzorcem dla państw Międzymorza