Przywództwo wojskowe w Kijowie uważa, że Siły Zbrojne Ukrainy powinne być przygotowane na agresję na dużą skalę z Rosji – zaznaczył szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Wiktor Mużenko w wywiadzie dla Radio Wolna Europa.

„Eksperci określają gotowość Rosji w ciągu trzech lat, a my określamy różne warunki gotowości i różne skale zarówno prowokacyjnych działań, jak i możliwej operacji na dużą skalę, agresji na dużą skalę przeciwko Ukrainie”

– podkreślił.

Według niego Siły Zbrojne Ukrainy mają już szereg planów, które pozwolą poradzić sobie z agresywnymi działaniami Federacji Rosyjskiej.

PRZECZYTAJ:

Wojna oczami Polaka

Ukraina broni Europę przed wojną

Agresywna polityka Rosji doprowadziła świat na skraj przepaści. Moskwa z maniakalnym uporem stara się zburzyć powojenny system globalnego bezpieczeństwa, podważyć jedność bloku euroatlantyckiego, odzyskać kontrolę nad krajami byłego obozu socjalistycznego i realizować strategię podboju Europy. Jeden z najbliższych współpracowników Putina, sekretarz Rady Bezpieczeństwa FR Nikołaj Patruszew 2 stycznia 2016 roku w wywiadzie udzielonym „Gazecie Rosyjskiej” zagroził: „Doprowadzimy do wojny w Europie Środkowo-Wschodniej”. Oświadczył też, że wojska rosyjskie przeprowadzą inwazję na państwa bałtyckie. „Zajmiemy je całkowicie, szybko i bez żadnych strat” – zapowiedział.

Amerykańska agencja analityczno – wywiadowcza Stratfor, specjalizująca się w prognozach geopolitycznych opublikowała kolejny raport, w którym prognozuje, że manewry „Zapad-2017” są preludium większego konfliktu z NATO.

Według poprzednich szacunków ekspertów, tworzone rosyjskie ugrupowanie do 2020 roku będzie całkiem przezbrojone i gotowe do zmasowanej inwazji na sąsiadujące kraje. Sądząc po składzie zjednoczeń wojskowych i tworzonej dla nich infrastrukturze, planowana głębokość inwazji w granicach 500 km.

ZOBACZ TAKŻE:

Po Ukrainie, Putin może zaatakować kraje bałtyckie i Polskę

Aleksandr Dugin: Na eurazjatyckim kontynencie dla Polski miejsca nie ma

Trzecie Imperium. O czym marzy gospodarz Kremla?

Kreml dojrzał do konfliktu globalnego i grozi NATO wojną. Liczy, że państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego, obawiając się ataku nuklearnego, nie odważą się przeciwstawić rosyjskiej agresji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dlatego warto pomyśleć o ewentualnych scenariuszach na najbliższą przyszłość.

Wojna światowa wisi na włosku? Niespotykana koncentracja wojsk przy granicy

ZOBACZ TAKŻE:

Szantaż! Moskwa grozi NATO bronią nuklearną

Moskwa rzuca miliardy dolarów na potrzeby wojny psychologicznej

Zapomnieć przeszłość oznacza zgodzić się z jej powrotem” powiedział kiedyś Winston Churchill. Znany amerykański historyk Timothy Snyder w książce „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem” opisał obszar, na którym w pierwszej połowie ubiegłego stulecia dokonano najstraszniejszego ludobójstwa narodów Europy. Naukowiec zwraca uwagę na fakt, że „Obszar skrwawionych ziem w całości pokrywa się z terytorium dawnej Rzeczypospolitej”.

Przyczyną tej tragedii było niepowodzenie we wdrażaniu strategii Józefa Piłsudskiego, któremu nie udało się stworzyć silnego sojuszu geopolitycznego w regionie międzymorza bałtycko-czarnomorskiego, co w końcu spowodowało kolejny rozbiór Polski przed II wojną światową. Powinniśmy wyciągnąć wnioski z przeszłości. Mamy obowiązek uniemożliwić powtórkę tego tragicznego scenariusza.

ZOBACZ TAKŻE:

Bez wolnej Ukrainy nie będzie też wolnej Europy – szef Sztabu Generalnego WP RP

W Donbasie rozstrzyga się losy całej Europy – Wiceminister Spraw Zagranicznych RP

„Europa nie ma przyszłości bez Ukrainy” – zauważył Timothy Snyder, specjalista z zakresu historii Europy Środkowej i Wschodniej, profesor Yale University.

Jeśli społeczność międzynarodowa pozwoli Putinowi zdestabilizować i przejąć kontrolę nad 45-milionowym europejskim krajem, to cały system międzynarodowego bezpieczeństwa zawali się jak domek z kart, a Europa znajdzie się w cieniu brutalnego barbarzyńskiego despotyzmu. Imperium Zła ponownie wydostanie się z mroku niepamięci, a świat pogrąży się w ciemnym okresie chaosu, konfliktów oraz poważnych wyzwań i zagrożeń dla globalnego bezpieczeństwa…

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Wróg u bram

NATO ostrzega: Polska najbardziej zagrożonym rejonem po Donbasie

Rosja szykuje się do operacji ofensywnej wobec Polski i państw bałtyckich – ekspert

Świat stoi na krawędzi globalnego konfliktu – wnioski Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa

Rośnie prawdopodobieństwo rosyjskiej agresji na Europę – raport konferencji w Monachium

Polska zagrożona! Amerykański think tank ostrzega o miażdżącej przewagie Rosji na wschodniej flance NATO

Ukryta wojna. Rosja chce zdestabilizować i podzielić Zachód – The National Intelligence Council USA

Aleksandr Dugin: Na eurazjatyckim kontynencie dla Polski miejsca nie ma

Po Ukrainie, Putin może zaatakować kraje bałtyckie i Polskę

Brytyjski generał: Rosja szykuje się do ataku na Europę

Amerykański generał: Mam nadzieję, że się mylę, ale wybuchnie wojna z Rosją

Podczas manewrów Zapad-2017 Rosja ćwiczyła zmasowany atak na Europę

The National Interest: W 2018 roku Rosja może zaatakować państwa bałtyckie

„Rosja jest wyzwaniem dla całego świata”. Amerykański generał opowiedział o scenariuszu wojny z Rosją

Rosja przygotowuje się do wojny na dużą skalę – Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

Rosja głównym zagrożeniem dla Europy – Pentagon

National Review: W grze w szachy z Putinem Gdańsk będzie królową