Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump potępił działania Moskwy i Teheranu w Syrii – informuje Deutsche Welle.

Według prezydenta USA Moskwa, Teheran i Damaszek są odpowiedzialne za kryzys humanitarny na południowo-wschodnich przedmieściach Damaszku we Wschodniej Gucie, w której zginęły setki cywilów.

„Działania Rosji, Iranu i Syrii stanowią wstyd w sferze humanitarnej. To, co te trzy kraje robią ludziom w ostatnim czasie, to wstyd”

– powiedział w piątek, 23 lutego, na wspólnej konferencji prasowej z premierem Australii Malcolmem Turnbullem.

Według amerykańskiego przywódcy Stany Zjednoczone są w Syrii wyłącznie w celu zwalczania terrorystów Państwa Islamskiego.

Przypomnijmy, że rosyjskie siły powietrzno-kosmiczne, wraz z lotnictwem kukiełkowego dyktatora Baszara al Asada, zadały nowe potężne naloty na Wschodnią Gutę, która znajduje się na południowo-wschodnich przedmieściach Damaszku – informuje Agence France Presse.

Obszar ten znajduje się pod kontrolą syryjskich powstańców. Bombardowanie rozpoczęło się 19 lutego.

Rosja używa zabronionych rodzajów amunicji podczas najbardziej brutalnych bombardowań w pobliżu Damaszku, gdzie w ostatnim tygodniu zginęło około 500 osób. Wśród zabitych – ponad 120 dzieci.

Taki wniosek wynika z przekazów zespołu Conflict Intelligence Team, który monitoruje sytuację w Syrii. Chodzi o użycie pocisków zapalających i klastrowych, które zgodnie z prawem międzynarodowym nie mogą być stosowane na obszarach mieszkalnych.

Wschodnia Guta, przedmieście Damaszku, znajduje się pod kontrolą powstańców przeciwnych reżimowi Asada. Obszar ten jest atakowany przez kilka lat wojny. Od 19 lutego rozpoczęła się fala bombardowań, którą społeczność światowa nazwała już „masakrą”. Z kolei Rosja skorzystała z prawa weta i zablokowała uchwałę o 30-dniowym zawieszeniu broni dla cywilów we Wschodniej Gucie.

24 lutego 2018 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła rezolucję wprowadzającą 30-dniowy rozejm w Syrii. Czas ten ma pozwolić na przesłanie pomocy oraz ewakuację rannych z terenów objętych działaniami wojennymi.

Konflikt militarny w Syrii trwa od 2011 roku. Wojna została rozpętana przez znienawidzonego przez naród syryjski dyktatora Baszara al-Asada – kukiełkę Putina, który użył ciężkiej broni, strzelając do pokojowych demonstrantów. W operacjach wojskowych uczestniczą siły krwawego dyktatora Baszara al-Asada (SAR), umiarkowane opozycjoniści, radykalni islamiści, Kurdowie i inne siły. We wrześniu 2014 roku operacja przeciwko ISIS została rozpoczęta przez koalicję kierowaną przez Stany Zjednoczone. Rok po tym, we wrześniu 2015 r. Rosja przystąpiła do konfliktu po stronie Baszara al-Asada.

W 2016 r. Turcja rozpoczęła operację wojskową na północy Syrii. Erdoğan twierdził, że jednym z celów inwazji było obalenie reżimu tyrana Asada. Ale potem wyjaśnił, że Turcja walczy przeciw terrorystom, a nie przeciwko „konkretnej osobie”.

Przypomnijmy, Rosjanie ponieśli największe straty po tym, jak Putin powiedział, że Rosja kończy operację wojskową w Syrii. Właśnie po tym czasie rosyjska armia i najemnicy doświadczyli serii miażdżących porażek.

7 lutego 2018 r. koalicja kierowana przez Stany Zjednoczone zadała cios rosyjskim najemnikom w Syrii. Starcie z Amerykanami zakończyło się druzgocącą klęską Rosjan. Według nowych danych zginęło ponad 215 Rosjan. Jednostkę rosyskich najemników „Wagner” praktycznie zniszczono.

Kilka dni przed tym, 3 lutego w niebie nad Syrią zestrzelono najnowszy rosyjski samolot szturmowy Su-25SM (Frogfoot) o wartości około 50 milionów dolarów. Pilot został schwytany i zabity przez antyasadowskie syryjskie siły opozycyjne.

Na początku stycznia 2017 r. antyasadowskie siły zniszczyli 7 rosyjskich samolotów, zwłaszcza cztery samoloty bombowe Su-24, dwa myśliwce Su-35S i transportowy An-72 zostały zniszczone w wyniku ataku artyleryjskiego syryjskich bojowników na rosyjską bazę lotniczą Chmejmim.

24 lutego 2018 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła rezolucję wprowadzającą 30-dniowy rozejm w Syrii. Czas ten ma pozwolić na przesłanie pomocy oraz ewakuację rannych z terenów objętych działaniami wojennymi.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Wojna w Syrii. Putin testuje wytrzymałość Zachodu

Masakra w Syrii. Putin z Asadem popełniają nowe zbrodnie przeciwko ludzkości

Zabójstwa kobiet i dzieci. Prawie 80 procent masakr w Syrii na sumieniu Assada i Putina

Prezydent Turcji Recep Erdoğan nazwał Baszara al-Assada terrorystą, który zabił co najmniej milion osób

Syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada należy postawić przed sądem międzynarodowym – Makron

Rzeź w Aleppo!

„Malutki głos Aleppo” Bana Al-Abed najbardziej bała się śmierci

Atak chemiczny w Syrii

CIA: Rosja stosuje w Syrii taktykę „spalonej ziemi”

Trump musi pamiętać, że Putin – to wojenny zbrodniarz – Politico