Z syryjskim prezydentem Baszarem al-Assadem, który zabił co najmniej milion osób, nie można współpracować, powiedział turecki prezydent Recep Erdogan.

Syryjski przywódca Baszar al-Assad jest terrorystą, nie można z nim współpracować. Takie oświadczenie na konferencji prasowej w Tunezji zostało wydane 27 grudnia przez tureckiego prezydenta Recepa Erdoğana, informuje Reuters.

Assad był zaangażowany w terroryzm „na szczeblu państwowym” – powiedział Erdoğan.

Turecki prezydent dodał także, że Syria kierowana przez człowieka, „który zabił co najmniej milion jego obywateli” nie może mieć przyszłości.

Wcześniej to samo oświadczenie zostało złożone przez Sekretarza Stanu USA. Przypomnijmy, że Rex Tillerson powiedział, że Baszar al-Assad nie będzie miał żadnej roli w przyszłości Syrii.

Przypomnijmy, że syryjskie grupy opozycyjne sprzeciwiały się przetrzymywaniu w Rosji Kongresu Dialogu Narodowego Syrii, który ma się odbyć w Soczi pod koniec stycznia 2018 roku. Według syryjskiej opozycji Moskwa wezwała ją do anulowania żądań rezygnacji prezydenta Syrii Baszara al-Assada.

Warto podkreślić, że Baszar al-Assad, którego cała społeczność światowa uważa za winnego w śmierci setek tysięcy pokojowo nastawionych obywateli Syrii, jest uważany za marionetkę Kremla. Tak więc, rosyjskie MSZ skrytykowało prezydenta Turcji Recepa Erdoğana i stanęło w obronie Baszara al-Assada.

Konflikt militarny w Syrii trwa od 2011 roku. W operacjach wojskowych uczestniczą siły rządowe SAR, opozycjoniści, radykalni islamiści, Kurdowie i inne siły. We wrześniu 2014 roku operacja przeciwko ISIS została rozpoczęta przez koalicję kierowaną przez Stany Zjednoczone. We wrześniu 2015 r. Rosja wspierająca przystąpiła do konfliktu po stronie Baszara al-Assada.

W 2016 r. Turcja rozpoczęła operację wojskową na północy Syrii. Erdoğan twierdził, że jednym z celów inwazji było obalenie reżimu tyrana Assada. Ale potem wyjaśnił, że Turcja walczy przeciw terrorystom, a nie przeciwko „konkretnej osobie”.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Rzeź w Aleppo!

Atak chemiczny w Syrii

„Malutki głos Aleppo” Bana Al-Abed najbardziej bała się śmierci

Zabójstwa kobiet i dzieci. Prawie 80 procent masakr w Syrii na sumieniu Assada i Putina

Syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada należy postawić przed sądem międzynarodowym – Makron

Putin szykuje się do nowej wojny. III wojna światowa tuż za progiem. Prognoza eksperta wojskowego