Słowa prezydenta Rosji o wycofaniu rosyjskich wojsk z Syrii nie zostaną wdrożone w życie. Putin przygotowuje się do nowej wojny na Bliskim Wschodzie, która może przerodzić się w trzecią wojnę światową – twierdzi znany ekspert wojskowy Oleg Żdanow w artykule na łamach portalu „Apostrophe”.

„Po pierwsze, jest to gra polityczna i żaden oddział rosyjskich wojsk nie opuści Syrii. Być może oni zdejmą rosyjskie szewrony i zamienią je na syryjskie naszywki, aby nie wyróżniać się, jak to było w Donbasie”

Oleg Żdanow

Еkspert wojskowy, pułkownik rezerwowy, oficer operacyjny Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w latach 2003-2006

Według Żdanowa, obecnie dla Rosji nie korzystno wycofywać wojska z Syrii, ponieważ Putin próbuje nacisnąć na Izrael.

„Dlaczego? Ponieważ dzisiaj Putin jest już w Egipcie. Zbiera antyizraelską koalicję. Teraz Izrael jest gotów wciągnąć Iran w nową wojnę izraelsko-arabską i, całkiem możliwe, ona zacznie się, ponieważ zarówno USA, jak i Izrael chcą tego. I dlatego Putin może zademonstrować wszelkie pokojowe intencje, ale nigdy nie opuści Syrii. Gdy tylko Rosja opuści Syrię, Baszar Assad przestanie być prezydentem następnego dnia.

W sprawie intensyfikacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, Rosja nie ma innego wyboru. Wojna ta ma na celu oderwanie Iranu od Federacji Rosyjskiej, a przede wszystkim zbombardowanie wszystkich obiektów nuklearnych, w celu wciągnięcia Iranu do wojny. Rosja doskonale to rozumie. Dlatego Moskwa w każdym razie będzie wspierać Iran. A Iran, jeśli ulegnie tej prowokacji, stanie w obronie Palestyny. Jeśli nie, być może, nie będziemy stać na krawędzi Trzeciej Wojny Światowej.

Czy będzie to alarm dotyczący ewentualnego rozpętania Trzeciej Wojny Światowej? To faktycznie będzie Trzecia Wojna Światowa. Już dziś Benjamin Netanjahu szuka sojuszników w Europie probuje przekonać Europę do uznania Jerozolimy za stolicę Izraela. A to jest czerwona szmata dla świata arabskiego.

Arabia Saudyjska pozostanie na uboczu, ponieważ zgodziła się z USA. […] Nie będą się wtrącać. A reszta świata arabskiego ponownie powstanie przeciwko państwu Izraelskiemu. Przede wszystkim liderem powstania będzie Iran jako najpotężniejszy kraj. Prawdopodobnie będzie wspierany przez Jordanię i Egipt. W końcu Putin nie bez powodu rozpoczął wycieczkę po Bliskim Wschodzie – zbiera koalicję. Tak więc, Rosja będzie bronić swego Golema – Iranu. I to będzie Trzecia Wojna Światowa, która może rozpocząć się od Bliskiego Wschodu”

– twierdzi ekspert wojskowy.

Jagiellonia.org