Władze rosyjskie są gotowe do prewencyjnego ataku nuklearnego w przypadku konfrontacji wojskowej ze Stanami Zjednoczonymi.

Takie oświadczenie zawarte jest w nowej amerykańskiej doktrynie jądrowej, opublikowanej przez rząd Stanów Zjednoczonych w piątek, 2 lutego.

„Wydarzenia te, wraz z aneksją Krymu i groźbami nuklearnymi dla naszych sojuszników, potwierdzają determinację Moskwy, by powrócić do konfrontacji wielkich mocarstw”

– czytamy w dokumencie.

Waszyngton jest przekonany, że Rosja modernizuje obecnie swoją broń jądrową i inne strategiczne systemy. Jeszcze większуm zaniepokojeniem dla Białego Domu jest przyjęcie przez Rosję strategii militarnej, która orientuje się na sukces poprzez zwiększenie potencjału nuklearnego.

„Moskwa grozi użyciem pierwszego ograniczonego ataku nuklearnego, mylnie oczekując, że przymusowe groźby nuklearne lub ograniczony pierwszy atak mogą sparaliżować USA i NATO, a tym samym zakończyć konflikt na warunkach Rosji”

– twierdzą autorzy dokumentu.

W doktrynie zauważa się, że skuteczne odstraszanie nuklearne USA do rosnących wyzwań ze strony Rosji czyli ewentualnego prewencyjnego użycia broni jądrowej i niejądrowej przez Rosję wymaga, aby „rosyjscy przywódcy nie mylili się w konsekwencjach ograniczonego pierwszego użycia broni nuklearnej zarówno w stosunku do USA, jak i na poziomie regionalnym”.

Zgodnie z dokumentem rosyjskie władze muszą zrozumieć, że prewencyjny atak nuklearny „nie będzie w stanie osiągnąć swoich celów, radykalnie zmienić charakter konfliktu i spowoduje ogromne i nie do zniesienia straty dla Moskwy”.

„Nasza strategia ma na celu przekonać Rosję, że jakiekolwiek użycie broni jądrowej, nawet ograniczonej, jest niedopuszczalne”

– czytamy w dokumencie.

W tym tygodniu stało się wiadome, że Ministerstwo Obrony USA opracowuje opcje ewentualnych starć zbrojnych z Rosją.

PRZECZYTAJ:

Brytyjski generał: Rosja szykuje się do ataku na Europę

Przypomnijmy, że wcześniej pisaliśmy o tym, że Kreml dojrzał do konfliktu globalnego i grozi NATO wojną. Liczy, że państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego, obawiając się ataku nuklearnego, nie odważą się przeciwstawić rosyjskiej agresji w Europie Środkowo-Wschodniej.

PRZECZYTAJ:

Rosja szykuje się do operacji ofensywnej wobec Polski i państw bałtyckich

Agresywna polityka Rosji doprowadziła świat na skraj przepaści. Moskwa z maniakalnym uporem stara się zburzyć powojenny system globalnego bezpieczeństwa, podważyć jedność bloku euroatlantyckiego, odzyskać kontrolę nad krajami byłego obozu socjalistycznego i realizować strategię podboju Europy. Jeden z najbliższych współpracowników Putina, sekretarz Rady Bezpieczeństwa FR Nikołaj Patruszew 2 stycznia 2016 roku w wywiadzie udzielonym „Gazecie Rosyjskiej” zagroził: „Doprowadzimy do wojny w Europie Środkowo-Wschodniej”. Oświadczył też, że wojska rosyjskie przeprowadzą inwazję na państwa bałtyckie. „Zajmiemy je całkowicie, szybko i bez żadnych strat” – zapowiedział.

PRZECZYTAJ:

Amerykański generał: Mam nadzieję, że się mylę, ale wybuchnie wojna z Rosją

Rosja głównym zagrożeniem dla Europy – Pentagon

Amerykańska agencja analityczno – wywiadowcza Stratfor, specjalizująca się w prognozach geopolitycznych opublikowała kolejny raport, w którym prognozuje, że manewry „Zapad-2017” są preludium większego konfliktu z NATO.

Według poprzednich szacunków ekspertów, tworzone rosyjskie ugrupowanie do 2020 roku będzie całkiem przezbrojone i gotowe do zmasowanej inwazji na sąsiadujące kraje. Sądząc po składzie zjednoczeń wojskowych i tworzonej dla nich infrastrukturze, planowana głębokość inwazji w granicach 500 km.

Jagiellonia.org

Rosja trenowała III wojnę światową. Nadzorował Putin…

Rosjanie ćwiczą uderzenie na Polskę! Przeciek z estońskiego rządu

Szantaż! Moskwa grozi NATO bronią nuklearną

Putin o NATO: „Udusimy ich wszystkich”

NATO musi odpowiedzieć na rakietowe zagrożenie dla Europy z Rosji

Rosja pracuje nad stworzeniem innowacyjnej torpedy nuklearnej – The New York Times

Niepokojąca aktywność rosyjskich okrętów podwodnych. NATO reaguje

Rosyjskie głowice atomowe na Krymie?

Moskwa informuje o rozmieszczeniu Iskanderów przy polskiej granicy