Armia ukraińska jest gotowa do odparcia zakrojonej na szeroką skalę inwazji Federacji Rosyjskiej. Nasza armia przygotowuje się do tego każdego dnia – oświadczył w eterze telewizji Dom Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według niego, ukraińska armia dziś opracowuje plany i zadania, które mają przygotować do ewentualnej rosyjskiej inwazji.

„Dodatkowo mamy plany i programy, które pozwalają nam w jak najkrótszym czasie zwiększyć zdolności bojowe armii. Mam na myśli zarówno w ujęciu liczbowym, jak i jakościowym, co zapewni realizację zadań odparcia zakrojonej na szeroką skalę inwazji”

– powiedział Załużnyj.

Dodał także, że Siły Zbrojne Ukrainy są gotowe do odparcia rosyjskiej agresji.

„Przygotowują się do tego przez cały czas, każdego dnia. Wszystkie nasze działania są temu poświęcone – przygotowaniu do odparcia inwazji na pełną skalę”

– podkreślił Załużny.

PRZECZYTAJ:

Ukraina jest gotowa odeprzeć agresora w przypadku inwazji – Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

CZY UKRAIŃSKA ARMIA JEST W STANIE POWSTRZYMAĆ ROSYJSKĄ AGRESJĘ?

Eksperci wojskowi uważają, że ​​jest to całkiem możliwe.

„Łącznie wojska lądowe i powietrzno-desantowe Federacji Rosyjskiej mają około 325 tys. żołnierzy, ale przeciwko Ukrainie Rosja może skupić nie więcej niż 130-150 tys. osób w jednostkach bojowych. Biorąc pod uwagę, że liczba Sił Zbrojnych Ukrainy to ponad 200 tys. żołnierzy, plus do 200 tys. rezerwy operacyjnej, Rosja nie ma obecnie dominującej przewagi[*]. Ukraina ma siłę, by powstrzymać prawdopodobną rosyjską ofensywę”

– pisze wojskowy ekspert Jurij Butusow na Facebooku.

Podobną opinię wyraził również generał Sił Zbrojnych USA Tod Wolters, dowódca wojsk amerykańskich w Europie. Odpowiadając na pytania senatorów podczas przesłuchania w sprawie wydatków wojskowych USA generał zaznaczył, że obecnie Ukraina ma wystarczający potencjał militarny, aby powstrzymać i odeprzeć otwartą inwazję militarną Rosji. O tym informuje rządowa rozgłośnia Stanów Zjednoczonych Voice of America.

„Jeśli dojdzie do inwazji, Ukraińcy są teraz w najlepszej sytuacji. […] Jestem o tym przekonany, patrząc z perspektywy czasu”

– powiedział generał Wolters.

Z kolei, odpowiedzialna za sprawy (Chargé d’Affaires) Stanów Zjednoczonych na Ukrainie Kristina A. Kvien podczas odprawy z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem powiedziała, że ​​ukraińskie siły zbrojne stały się bardziej gotowe do walki niż kiedykolwiek od 2014 roku, informuje portal Fakty.com.ua.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem i sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w Brukseli zadeklarował, że Stany Zjednoczone udzielą Ukrainie pomocy logistyczno-technicznej.

Oceniając nastroje w społeczeństwie ukraińskim można dojść do takich wniosków: Ukraina nie ulegnie szantażowi Kremla. Siły zbrojne Ukrainy utrzymują wysoki duch bojowy. Społeczeństwo ukraińskie jest absolutnie spokojne i przygotowuje się do odparcia ewentualnej rosyjskiej agresji.

Według Global Firepower Index Ukraina ma obecnie około 255 tys. czynnych żołnierzy i 900 tys. rezerwistów; Ukraina zajmuje 13. miejsce na świecie, jeśli chodzi o liczbę posiadanych czołgów (2 430) i 7. w liczbie pojazdów opancerzonych (11 435) i artylerii (2 040).

PRZECZYTAJ:

Aneksja Krymu to dopiero początek? Putin ogłosił roszczenia terytorialne wobec krajów wchodzących w skład Imperium Rosyjskiego przed 1914 rokiem

Przypomnijmy, w marcu 2021 r. ówczesny Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Rusłan Chomczak oświadczył, że Rosja przygotowuje się do ćwiczeń wojskowych w obwodach briańskim, woroneskim, rostowskim i na tymczasowo okupowanym ukraińskim Krymie oraz ściąga wojska do granicy ukraińskiej.

Z kolei, ukraiński wywiad poinformował, że Rosja kończy przygotowania do prowokacji wojsk ukraińskich w Donbasie i może rozpocząć ofensywę w głąb terytorium Ukrainy.

Jednak na początku kwietnia rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zapowiedział wycofanie wojsk z granicy z Ukrainą. Według niego „wszystkie wyznaczone cele zostały osiągnięte”.

Eksperci z Conflict Intelligence Team sugerują, że oświadczenia Rosji o wycofaniu jej wojsk z granicy z Ukrainą nie oznaczają, że zagrożenie zakrojonej na szeroką skalę inwazji zniknęło. Sprzęt wojskowy 41. Armii pozostaje na poligonie w okolicach Woroneża co najmniej do rosyjsko-białoruskich ćwiczeń wojskowych Zapad-2021, które odbędą się we wrześniu – to jest największy poligon wojskowy w Federacji Rosyjskiej, w odległości 200 km od Ukrainy.

Niektórzy eksperci są przekonani, że Stany Zjednoczone i NATO mogą osłaniać Ukrainę z powietrza i morza, jeśli rosyjskie wojska przekroczą granicę ukraińską. Uchroni to ukraińskie miasta przed bombardowaniem i umożliwi ukraińskiej armii skoncentrowanie sił w celu powstrzymania natarcia agresora w głąb lądu.

Generał-lejtnant Sił Zbrojnych Ukrainy i kierownik Operacji Antyterrorystycznej na Donbasie w 2017 roku Mychajlo Zabrodski, zauważył, że zachodni partnerzy i NATO raczej nie będą wysyłać eszelonów na Ukrainę w przypadku rosyjskiej inwazji. Jednak oni będą w stanie pomóc Ukrainie informacją, dostawami broni oraz kontrolą powietrzną i morską.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Amerykański generał: Ukraińscy żołnierze walczą z Rosją, broniąc nas wszystkich

Ukraina broni granic Europy. Wspólna deklaracja wicemarszałków trzech parlamentów

Eksperci wojskowi: Otwarta rosyjska agresja na Ukrainę będzie politycznym samobójstwem Putina

Prowadząc politykę ustępstw wobec Putina, Zachód powtarza błędy, które popełnił wobec Hitlera – The Times

Niezdecydowanie niektórych państw członkowskich NATO co do polityki rozszerzenia Sojuszu zachęca Rosję do agresji