„Wybór Wołodymyra Zełenskiego na fotel prezydenta Ukrainy prowadzi do zderzenia tego dezorientującego przedstawiciela epoki postpolitycznej z Władimirem Putinem, który jest wyraźnym ucieleśnieniem maksymalnej kontroli politycznej”

pisze Christian Makarian, dziennikarz francuskiej gazety L’Express.

„Władimir Putin zastanawia się, jak będzie działał jego ukraiński kolega, którego całkowity brak doświadczenia jest prawdziwym wyzwaniem dla Rosji. Jednak ten sam problem dotyczy również krajów zachodnich” – mówi artykuł.

PRZECZYTAJ:

Rosjanie zazdroszczą wolności wyboru Ukraińców. Nawalny gratuluje Ukrainie i Ukraińcom uczciwych wyborów

„Na tym etapie głównym zadaniem Zełenskiego jest zgromadzenie wokół siebie kompetentnego zespołu, zdolnego zrekompensować jego rażący brak kultury politycznej. Tymczasem najbliższy krąg jego współpracowników rodzi istotne pytanie: czy Zełenski będzie pełnoprawną postacią, czy też pozostanie zależny od wpływowych osobowości, które pomogły mu dojść do władzy? W pierwszym przypadku będzie musiał utwierdzić swoją władzę w bitwie, jak ostatnio próbował, odpowiadając symetrycznie na roszczenia Putina, polityka ta nie będzie taktycznie różnić się od polityki jego poprzednika – Petra Poroszenki; w drugim przypadku będzie musiał dać pierwszeństwo gospodarce, standardowi życia ludności i w drodze negocjacji podjąć próbę wyjścia z trudnej fazy konfliktu z Moskwą” – komentuje Makarian.

PRZECZYTAJ:

Triumf Zełeńskiego zwiększa ryzyko destabilizacji i porzucenia przez Ukrainę prozachodniego kursu

„Prorosyjska Ukraina”. Kreml przygotowuje operację, która dla Polski będzie oznaczała katastrofę

„W tej chwili ma poparcie bardzo zróżnicowanych sił; wśród nich są prozachodni biznesmeni, politycy opowiadający się za zbliżeniem z Rosją, właścicieli firm z branży medialnej i reklamowej, prawnicy i znany izraelsko-cypryjsko-ukraiński oligarcha Ihor Kołomojski, wyposażony w sieć kontaktów biznesowych, która miała kluczowe znaczenie dla wygrania wyborów prezydenckich” – przypomina autor.

„Błędem byłoby jednak widzieć tylko fabuły horrorów w stabilnych związkach komika, który stał się głową państwa z przedstawicielami kręgów biznesowych. Na Ukrainie ideologia odgrywa znacznie mniejszą rolę niż sieci gospodarcze i wspólne interesy. Biorąc pod uwagę bliskie relacje między biznesem a polityką, Wołodymyr Zełenski, który w żadnym wypadku nie jest częścią politycznego establishmentu (ani administracyjnego, ani wojskowego), może zademonstrować swoją władzę właśnie z powodu nietypowych danych. Pod warunkiem mianowania na stanowisko premiera […] osoby z prawdziwym doświadczeniem i zdolnością do manewru w parlamencie. Niemożliwe jest wyjście z postradzieckiej inercji przez spontaniczne pojawienie się idealnej demokracji” – podsumowuje autor francuskiej L’Express.

L’Express, tłum. Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Putin zje Zeleńskiego jako tabliczkę czekolady – The Economist

Realizacja scenariusza Kremla na Ukrainie jest w pełnym toku

Rosyjska FSB finansuje kampanię wyborczą Wołodymyra Zełeńskiego?

Czy Wołodymyr Zełenski jest kontrolowany przez prorosyjskich oligarchów?

Doradca Zełeńskiego: Dziedzictwo Związku Sowieckiego podstawową wartością Ukrainy

Maszyna rosyjskiej propagandy z pełną prędkością włączyła się w agitację na poparcie Zełeńskiego

Z punktu widzenia Kremla mniejszym złem będzie zwycięstwo Zełenskiego – Warsaw Institute