Podczas spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ w sobotę, 26 stycznia, amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo wezwał kraje świata do zdecydowania, „po której stronie konfliktu stoją” w odniesieniu do sytuacji w Wenezueli. Wezwał także do poparcia lidera opozycji Wenezueli Juana Guaidó, podaje Reuters.

Nadszedł czas, by wszystkie państwa zdecydowały, po której stronie konfliktu stoją. Nie ma czasu na opóźnienia i granie w gry. Lub jesteśie w lidze z siłami wolności, lub jesteście w lidze z Maduro i jego chaosem”.

Mike Pompeo

Sekretarz Stanu Stanów Zjednoczonych

Sekretarz Stanu wezwał wszystkich członków Rady Bezpieczeństwa ONZ do poparcia „demokratycznych przemian Wenezueli”. Wezwał także do uznania lidera opozycji Guaidó za tymczasowego przywódcę tego kraju. Jednak Rosja, jak zawsze, stanęła po stronie destrukcyjnego dyktatora, który próbuje przywłaszczyć sobie władzę, fałszując wybory.

Przypomnijmy, 35-letni Juan Guaido, przewodniczący parlamentu Wenezueli i lider opozycyjnej partii Wola Ludu ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli przed wielotysięcznym tłumem w Caracas i powiedział, że „formalnie przejmuje odpowiedzialność za krajowe organy wykonawcze”. Prezydent USA Donald Trump wydał oświadczenie, w którym uznał Guaido za legalną głowę państwa i podkreślił, że „naród wenezuelski odważnie sprzeciwił się Maduro i jego reżimowi”.

W ślad za USA Guaido jako prezydenta Wenezueli uznały takie kraje jak Brazylia, Kolumbia, Chile, Peru, Ekwador, Argentyna, Paragwaj, Kostaryka, Gwatemala, Honduras, Panama, Kanada, Gruzja i Ukraina. Wysokie Przedstawicielstwo UE ds Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa wezwało do przeprowadzenia nowych wyborów. Z kolei Chiny, Rosja, Turcja, Meksyk, Boliwia i Kuba wyraziły poparcie dla Maduro.

Co więcej, około 400 żołnierzy Putina z Grupy Wagnera przylecieli do Caracasu, aby bronić dyktatora Nicolasa Maduro, który sfalszował wybory i uzurpował władzę w Wenezueli. Kraj znalazł się na krawędzi wojny domowej.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Kryzys w Wenezueli. Dlaczego Putin wspiera skrajnie lewicowego uzurpatora?

Wenezuela: Trump uznał lidera opozycji za prawowitego prezydenta, Putin popiera obalonego uzurpatora

„Kucharz Putina” wysłał bojowników z Grupy Wagnera do Wenezueli

Kolejna prowokacja Kremla. Rosyjskie bombowce strategiczne przybyły do Wenezueli

Kreml od 12-14 lat prowadzi nową zimną wojnę przeciwko Zachodowi – amerykański dyplomata