Około 400 żołnierzy Putina z Grupy Wagnera przylecieli do Caracasu, aby bronić dyktatora Nicolasa Maduro, który sfalszował wybory i uzurpował władzę w Wenezueli – informuje Reuters.

Przypomnijmy, na czele prywatnej agencji wojskowej Wagner stoi rosyjski pułkownik rezerwy Dmitrij Utkin, pseudonim Wagner, urodzony na Ukrainie w 1970 roku, który wcześniej był dowódcą oddziału specjalnego wywiadu wojskowego GRU. Jest znany z zamiłowania do estetyki i ideologii Trzeciej Rzeszy, stąd wybór pseudonimu – na cześć Wilhelma Richarda Wagnera, ulubionego kompozytora Adolfa Hitlera. Uczestniczył w działaniach wojennych w Czeczenii, na wschodzie Ukrainy oraz w Syrii.

Jak dowiedział się zespół wolontariuszy InformNapalm, prywatna agencja Wagnera została zarejestrowana w Argentynie. Ćwiczenia jej żołnierzy odbywają się na poligonie 10. brygady specnazu Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej. Grupa jest zamkniętą strukturą typu wojskowego. Jej jednostki są tworzone podobnie jak oddziały ochotnicze rezerwy GRU Sztabu Generalnego Rosji. Wszystko jest tam zorganizowane jak w specnazie: przybycie, rozmowa kwalifikacyjna, badanie, kwarantanna, intensywne przygotowanie, egzamin i wysłanie na zadania. Priorytetem jest zachowanie tajemnicy.

PRZECZYTAJ:

Psy wojny z Rosji. Prywatna armia Putina

Jak informowaliśmy wcześniej, Trump uznał lidera wenezuelskiej opozycji za prawowitego prezydenta, Putin popiera obalonego uzurpatora. 35-letni Juan Guaido, przewodniczący parlamentu Wenezueli i lider opozycyjnej partii Wola Ludu ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli przed wielotysięcznym tłumem w Caracas i powiedział, że „formalnie przejmuje odpowiedzialność za krajowe organy wykonawcze”. Prezydent USA Donald Trump wydał oświadczenie, w którym uznał Guaido za legalną głowę państwa i podkreślił, że „naród wenezuelski odważnie sprzeciwił się Maduro i jego reżimowi”. W ślad za USA Guaido jako prezydenta Wenezueli uznały takie kraje jak Brazylia, Kolumbia, Chile, Peru, Ekwador, Argentyna, Paragwaj, Kostaryka, Gwatemala, Honduras, Panama, Kanada, Gruzja i Ukraina. Wysokie Przedstawicielstwo UE ds Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa wezwało do przeprowadzenia nowych wyborów. Z kolei Chiny, Rosja, Turcja, Meksyk, Boliwia i Kuba wyraziły poparcie dla Maduro.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Kryzys w Wenezueli. Dlaczego Putin wspiera skrajnie lewicowego uzurpatora?

Wenezuela: Trump uznał lidera opozycji za prawowitego prezydenta, Putin popiera obalonego uzurpatora. Kraj na krawędzi wojny domowej