35-letni Juan Guaido, przewodniczący parlamentu Wenezueli i lider opozycyjnej partii Wola Ludu ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli przed wielotysięcznym tłumem w Caracas i powiedział, że „formalnie przejmuje odpowiedzialność za krajowe organy wykonawcze”. Prezydent USA Donald Trump wydał oświadczenie, w którym uznał Guaido za legalną głowę państwa i podkreślił, że „naród wenezuelski odważnie sprzeciwił się Maduro i jego reżimowi”.

W odpowiedzi obalony dyktator oświadczył, że zerywa stosunki dyplomatyczne z USA i dał amerykańskim dyplomatom 72 godziny na opuszczenie kraju. Rosja, będąc obrońcą wszystkich antyzachodnich reżimów dyktatorskich, wciąż uznaje Maduro za „legalnego prezydenta” Wenezueli.

„Działania reżimu są kierowane przez kubański wywiad. Spodziewajcie się zmasowanej akcji dezinformacyjnej, odcięcia internetu, używania agitatorów i prowokowania przemocy i w końcu oskarżania członków Zgromadzenia Narodowego o zdradę i terroryzm”

– napisał na portalu społecznościowym amerykański senator z Partii Republikańskiej Marco Rubio.

Masowe protesty objęły głównie miasta w północnej części kraju. Ich bezpośrednią przyczyną było zaprzysiężenie na drugą kadencję 10 stycznia Nicolasa Maduro. Opozycja Wenezuelska, USA, kraje UE i NATO uznały wybory za sfałszowane. Guaido zapowiedział, że doprowadzi do nowych, prawdziwie wolnych wyborów. Wezwał wojsko, policję i inne służby do przejścia na jego stronę obiecując amnestię. Panuje szum informacyjny, jedne źródła twierdzą, że policja i wojsko tłumią protesty, inne, że przechodzą na stronę opozycji. Parę godzin temu BBC informowała o 4 ofiarach śmiertelnych. Odbywają się też wiece i marsze zwolenników Maduro.

W ślad za USA Guaido jako prezydenta Wenezueli uznały takie kraje jak Brazylia, Kolumbia, Chile, Peru, Ekwador, Argentyna, Paragwaj, Kostaryka, Gwatemala, Honduras, Panama, Kanada, Gruzja i Ukraina. Wysokie Przedstawicielstwo UE ds Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa wezwało do przeprowadzenia nowych wyborów. Z kolei Chiny, Rosja, Turcja, Meksyk, Boliwia i Kuba wyraziły poparcie dla Maduro.

Źródło: Kresy24.pl, Jagiellonia.org, usatoday.com, cnn.com, local10.com, bbc.co.uk, voanews.com

PRZECZYTAJ:

Kolejna prowokacja Kremla. Rosyjskie bombowce strategiczne przybyły do Wenezueli

Kreml od 12-14 lat prowadzi nową zimną wojnę przeciwko Zachodowi – amerykański dyplomata