O tym na Facebooku poinformował Marcin Rey, znany ekspert, bloger śledczy i były twórca i redaktor facebookowego portalu Rosyjska V kolumna w Polsce.

„Dziennikarz Die Zeit podał, że w Moskwie zmarł niemiecki prokremlowski nazista Manuel Ochsenreiter, podobno na zawał. Był najbliższym współpracownikiem siatki Mateusza Piskorskiego w Niemczech, gdzie założył taki sam, bliźniaczy think-tank. Udzielał się jako korespondent Russia Today i był asystentem jednego z posłów AfD.

Ochsenreiter był sponsorem bieda-zamachu popełnionego na Ukrainie przez działaczy polskiej Falangi i partii Zmiana, za co Michał Prokopowicz został skazany na 3 lata więzienia. Podpalili ośrodek kultury węgierskiej na Zakarpaciu, by stworzyć pretekst do nakręcania histerii antyukraińskiej u węgierskich »kresowiaków«.

Prokopowicz wyśpiewał, że pieniądze i rozkazy przekazywał mu Ochsenreiter. Jeśli znacie jakichś klawiszy, przekażcie proszę gryps o tym Prokopowiczowi, koniecznie z pozdrowieniem od Marcina”.

Marcin Rey

Znany ekspert, bloger śledczy, były twórca i redaktor portalu Rosyjska V kolumna w Polsce

Przypomnijmy, w nocy z 3 na 4 lutego 2018 r. w Użhorodzie na Ukrainie nieznani sprawcy podpalili budynek Węgierskiego Centrum Kultury. Pożar zniszczył dużą część parteru.

Ten akt wywołał oburzenie na Węgrzech, gdzie rosyjscy agenci i pożyteczni idioci zorganizowali antyukraińską histerię w mediach z oskarżeniem ukraińskich nacjonalistów, którym przypisano ten przestępczy czyn.

Jednak kilka dni później gubernator Zakarpacia Gennadij Moskal, obarczył odpowiedzialnością za tę przestępstwo polskich obywateli – niejakich Adriana Marglewskiego i Tomasza Rafała Szymkowiaka z organizacji Falanga. Ze słów Moskala wynika, że przyjechali przez granicę słowacką, próbowali dwa razy podpalić budynek (pierwszy raz ok. 1 w nocy, drugi raz ok. 4 nad ranem za pomocą plastikowej butelki z benzyną), a potem wyjechali z Ukrainy rejsowym autobusem.

PRZECZYTAJ:

Prorosyjska prawica

Pod koniec lutego agencja PAP poinformowała o tym, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzi śledztwo dotyczące podpalenia przez Polaków budynku Stowarzyszenia Kultury Węgierskiej w Użhorodzie na Ukrainie. Trzech podejrzanych o ten czyn ABW zatrzymała, a dwóch aresztował sąd. Podpalaczami okazali się trzej obywatele Polski: 29-letni Michał Prokopowicz (członek prorosyjskiej partii Zmiana) oraz 26-letni Adrian Marglewski i 23-letni Tomasz Rafał Szymkowiak (działacze nacjonalistycznej organizacji Falanga). Podczas dochodzenia Prokopowicz zeznał, iż działał na zlecenie prorosyjskiego niemieckiego dziennikarza – przyjaciela Aleksandra Dugina i stałego komentatora rosyjskich tub propagandowych: Sputnik, Russia Today i 1 Kanał Telewizji – Manuela Oschsenreitera, od którego otrzymał pieniądze oraz instrukcje.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Orientacja prorosyjska jest opcją zdrady

Rosyjski ślad w atakach na węgierskie centrum na Zakarpaciu

Wojna hybrydowa. Członkowie prorosyjskiej „Falangi” próbowali podpalić biuro węgierskiej mniejszości na Ukrainie

ABW zatrzymała Polaków podejrzanych o próbę podpalenia budynku stowarzyszenia kultury węgierskiej na Ukrainie