W obecnych warunkach podpisanie traktatu pokojowego z Federacją Rosyjską jest kontrproduktywne i niemożliwe, ponieważ po pewnym czasie doprowadzi to do eskalacji wojny – powiedział Mychajło Podolak, doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy, w rozmowie z mołdawskim wydaniem News Maker.

„Traktat pokojowy jest możliwy tylko wtedy, gdy zostanie przywrócona integralność terytorialna Ukrainy i gdy Rosja poniesie nieuniknioną porażkę. Ukraina przystąpi do negocjacji tylko z umocnionej pozycji”.

Mychajło Podolak

Doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy

Podolak twierdzi, że pozycja negocjacyjna Ukrainy będzie silna wyłącznie po pokonaniu Rosji.

„Wtedy proces negocjacji będzie wyglądał inaczej: nie będzie ultimatum, rozmowy będą konfliktowe, ale z punktu widzenia ukraińskiej dominacji”

– podkreślił.

Wysoki urzędnik ukraiński ubolewa, że nie wszyscy partnerzy Ukrainy na Zachodzie rozumieją, że z Rosją można rozmawiać wyłącznie z pozycji siły i dominacji.

„Jest jasne zrozumienie przez europejskich partnerów stanowiska proukraińskiego, bez wątpienia je przyjmują. Jednak nadal nie do końca rozumieją, jak wojna powinna się skończyć, jeśli chodzi o późniejsze zagrożenia strategiczne dla Europy”

– ostrzegł.

Wcześniej Mychajło Podolak powiedział, że traktat pokojowy może zaistnieć tylko w jednej sytuacji: gdy Ukraina w pełni przywróci integralność terytorialną, w tym Krym i Donbas, a Federacja Rosyjska wróci do swoich granic i spokojnie zajmie się sprawami wewnętrznymi.

Doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy dał do zrozumienia, że ukraińskie władze rozumieją, że dopóki agresor nie zostanie odepchnięty z czasowo okupowanych terytoriów, nie ma sensu z nim negocjować.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Nuland: Celem USA jest całkowita strategiczna klęska Putina

Koniec Putina i jego popleczników powinien być taki sam jak nazistów – Ben Wallace

Pokój na warunkach rosyjskich może być zaproszeniem do kolejnej wojny – Baerbock

OPINIA REDAKCJI: ROSJA PO OBALENIU PUTINA.
JAKIE WARUNKI MUSIAŁBY SPEŁNIĆ KREML, ABY LICZYĆ NA ZNIESIENIE SANKCJI?

Podczas gdy Siły Zbrojne Ukrainy będą bezlitośnie niszczyć armię rosyjską, atomowe sankcje muszą wzrastać wykładniczo. Nie ma sensu negocjować z Putinem i jego poplecznikami. Negocjować można wyłącznie z tymi, którzy przyjdą ich zastąpić. Rosyjska gospodarka umiera, Siły Zbrojne Ukrainy niszczą armię rosyjską.

Społeczność światowa powinna pomyśleć o warunkach, jakie Kreml będzie musiał spełnić po obaleniu Putina, aby Rosja powróciła do rodziny cywilizowanych narodów świata.

  1. Międzynarodowy Trybunał. Głównym warunkiem złagodzenia sankcji powinno być żądanie oddania kremlowskiego dyktatora i jego popleczników przed międzynarodowy wymiar sprawiedliwości.
  2. Denuklearyzacja Federacji Rosyjskiej. Następnym warunkiem ma być rezygnacja Moskwy z broni jądrowej.
  3. Deputinizacja Federacji Rosyjskiej. Konieczne jest żądanie, aby Rosja na zawsze porzuciła zbrodniczą imperialną politykę ekspansjonizmu oraz potępiła i na zawsze odrzuciła dziedzictwo rosyjskiego imperializmu, bolszewizmu, stalinizmu, putinizmu, raszyzmu i eurazjatyzmu we wszystkich jego przejawach. Deimperializacja putinowszko-raszystowskiej Rosji powinna przebiegać według wzoru denazyfikacji nazistowskich Niemiec.
  4. Geopoiltyczna transformacja Euroazji. Putin otwórzył geopolityczną puszkę Pandory. Krym, Donbas, Abchazja, Osetia Południowa, Naddniestrze – wszystkie te terrorystyczne enklawy muszą zostać powrócone w skład Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. 

Putin chciał kwestionować nienaruszalność granic w Europie? Ok! W takim razie konieczne jest rozpoczęcie dyskusji na temat demilitarizacji i statusu obwodu kaliningradzkiego, na temat statusu Królewca! Co więcej, musimy żądać, żeby narody znajdujące się pod rządami Federacji Rosyjskiej mieli możliwości wolnego i demokratycznego rozwoju suwerenności i tożsamości narodowej w ramach prawdziwej federalizacji Rosji. Wszystkie narody mają prawo do samostanowienia. Jest to podstawowa zasada prawa międzynarodowego.

Spełnienie właśnie takich wymagań społeczności międzynarodowej byłoby odpowiednim warunkiem zniesienia sankcji wobec postputinowskiej Rosji. Do tego powinna dążyć społeczność światowa. To kwestia bezpieczeństwa europejskiego i globalnego. Każdy przyszły agresor, który zagraża demokracji i światowemu bezpieczeństwu, powinien wiedzieć, że zostanie surowo ukarany. Zbrodniczy imperializm rosyjski musi być potępiony na wieki wieków.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Arestowycz: Putin stoi teraz przed wyborem – traktat pokojowy albo porażka militarna