21 czerwca Ukraina otrzymała status partnera uczestniczącego Inicjatywy Trójmorza – poinformował podczas wieczornego wystąpienia wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Podczas szczytu Prezydent RP Andrzej Duda zaznaczył, że uczestnikami Inicjatywy Trójmorza są państwa członkowskie UE, ale ta regionalna organizacja międzynarodowa ma też partnerów strategicznych, w tym USA, Wielką Brytanię i Komisję Europejską, podaje PAP.

„Postanowiliśmy stworzyć specjalny, nowy rodzaj partnerstwa z Trójmorzem – obok partnerstwa strategicznego – partnerstwo uczestniczące, nowy rodzaj partnerstwa, który nie jest zarezerwowany tylko dla Ukrainy. Nadaliśmy go dzisiaj Ukrainie, ale zakładamy, że ten sam rodzaj partnerstwa może stać się udziałem tych państw, które leżą w Europie Środkowej i nie są członkami Unii Europejskiej, ale do niej aspirują”.

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Przypomnijmy, 20 czerwca prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski, przemawiając w trybie online na szczycie tej regionalnej organizacji międzynarodowej, powiedział, że tylko z Ukrainą kraje Trójmorza mogą realizować cały swój potencjał.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że współpraca w ramach tej regionalnej inicjatywy jest niezwykle ważna dla wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

„Każda dziedzina, jaką możemy wspólnie zajmować się w ramach tej inicjatywy, tak naprawdę dotyczy bezpieczeństwa”

– zaznaczył Zełenski i dodał, że „potencjał Ukrainy jest potrzebny Trójmorzu. Jesteśmy gotowi, chcemy tego”.

PRZECZYTAJ:

Premier Morawiecki: Nie ma i nie będzie Trójmorza bez wolnej i suwerennej Ukrainy

Jak wcześniej informowaliśmy, prezydent Ukrainy oświadczył, że Kijów pragnie dołączyć się do budowy międzynarodowego korytarzu transportowego „Via Carpatia” oraz do integracji z europejską siecią kolejową, w tym poprzez linię Warszawa-Kijów.

Zełenski zaproponował wzmocnić współpracę w ramach Trójmorza, podkreślając olbrzymie znaczenie logistyki dla gospodarki i zdolności obronnych Ukrainy.

„Kiedy przychodzi wróg, wszystko ma znaczenie: drogi, kolej, porty, system energetyczny, szybkość (odpraw) na granicach”

– powiedział.

„To właśnie kraje Trójmorza są naszym połączeniem z wolnym światem. Dostawy broni na Ukrainę, dostawy paliwa, przepływy transportowe, zielone korytarze dla eksportu ukraińskiej żywności, migracje ludzi – to wszystko działa na terytorium państw uczestniczących w tej inicjatywie”

– wyjaśnił Zełenski.

Z kolei prezydent RP Andrzej Duda zaznaczył, że państwa Trójmorza będą wspólnie z Ukrainą takie projekty realizować, dotyczy to też planów stworzenia odnogi trasy Via Carpatia i rozwijania nowoczesnych linii kolejowych na Ukrainie.

Trójmorze to międzynarodowa inicjatywa gospodarczo-polityczna skupiająca 12 państw Unii Europejskiej położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. W skład grupy wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Obszar obejmujący państwa należące do Inicjatywy Trójmorza stanowi prawie jedną trzecią całkowitej powierzchni Unii Europejskiej, zamieszkałą przez ponad 112 milionów ludzi.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Międzymorze. „Nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy”

Tarcza Europy. „Kto panuje nad Europą Wschodnią, ten panuje nad Eurazją i całym światem” – Halford John Mackinder

Bałtycko-Czarnomorska Szachownica. Polska, Litwa i Ukraina mogą wystąpić z inicjatywą utworzenia unii regionalnej wzorowanej na historycznym dziedzictwie I Rzeczypospolitej