Parlament Europejski uznał przywódcę wenezuelskiej opozycji Juana Guaido za prezydenta tego kraju. Eurodeputowani zaapelowali do UE i krajów członkowskich, by podjęły taką samą decyzję.

Eurodeputowani wezwali szefową unijnej dyplomacji Federicę Mogherini i państwa członkowskie UE, aby również uznali Guaido „za jedynego uprawnionego tymczasowego prezydenta tego kraju (Wenezueli) do czasu, gdy nowe wolne, transparentne i wiarygodne wybory prezydenckie będą mogły zostać rozpisane w celu przywrócenia demokracji”.

W rezolucji, przyjętej 439 głosami za, przy 104 przeciw i 88 wstrzymujących się, eurodeputowani ponawiają swoje pełne poparcie dla Zgromadzenia Narodowego Wenezueli, którego uprawnienia – jak podkreślają – muszą zostać przywrócone i respektowane.

PRZECZYTAJ:

Kryzys w Wenezueli. Dlaczego Putin wspiera skrajnie lewicowego uzurpatora?

Opozycjonista Juan Guaido 23 stycznia ogłosił się tymczasowym prezydentem państwa i uznał rządy prezydenta Nicolasa Maduro za nielegalne. Juana Guaido poparły i uznały m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Izrael, Australia oraz większość państw Ameryki Łacińskiej. Po stronie prezydenta Nicolasa Maduro opowiedziały się Rosja, Chiny, Meksyk i Kuba, które uznają jego rząd za legalny. Kilka państw UE m. in. Niemcy, Francja i Wielka Brytania wystosowały w weekend ultimatum, wzywając do rozpisania nowych wyborów. W przeciwnym razie mają uznać Juana Guaido. Nicolas Maduro odrzucił ultimatum i oskarżył Juana Guaido o złamanie konstytucji. W Wenezueli trwają protesty uliczne, w trakcie których zginęło ponad 40 osób.

Źrodło: PAP, IAR, Polskie Radio

ZOBACZ TAKŻE:

Kolejna prowokacja Kremla. Rosyjskie bombowce strategiczne przybyły do Wenezueli

Wenezuela: Trump uznał lidera opozycji za prawowitego prezydenta, Putin popiera obalonego uzurpatora

„Kucharz Putina” wysłał bojowników z Grupy Wagnera do Wenezueli

Pompeo o kryzysie w Wenezueli: Wszystkie państwa muszą się opowiedzieć, po której stronie konfliktu stoją