Międzynarodowy Trybunał Karny (ang. International Criminal Court, ICC) ds. zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni wojennych, ludobójstwa oraz zbrodni agresji w Hadze stwierdził, że istnieją wszelkie powody, aby wszcząć oficjalne śledztwo przeciwko Rosji w związku z jej agresją na Ukrainę. Decyzję tę podjęli prokuratorzy, po zapoznaniu się ze wszystkimi dokumentami przedłożonymi przez ukraińskich dyplomatów.

O tym poinformował minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba na Twitterze. Nazwał tę decyzję historyczną. Szef ukraińskiego MSZ przypomniał, że Ukraina zwróciła się do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze w 2015 roku.

PRZECZYTAJ:

Rosyjska agresja na Ukrainę to część większego planu – Morawiecki

„Sprawiedliwość międzynarodowa nie jest szybka, ale nieunikniona. Nadejdzie dzień, w którym rosyjscy przestępcy z pewnością staną przed sądem”

– napisał Kuleba.

PRZECZYTAJ:

Tortury, egzekucje, porwania. Świadectwa o rosyjskich zbrodniach na Ukrainie

Rosyjska agresja: Ukraińska prokuratura zgromadziła dowody dla Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze

Przypomnijmy, wczoraj na stronie ICC opublikowano oświadczenie prokuratora Fatou Bensouda o zakończeniu wstępnego śledztwa w sprawie sytuacji na Ukrainie, informuje agencja Associated Press.

„Moje Biuro uznało, że istnieją obecnie uzasadnione podstawy, aby sądzić, że w kontekście sytuacji na Ukrainie popełniono szereg czynów stanowiących zbrodnie podlegające jurysdykcji Trybunału, takie jak zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości”

– czytamy w wiadomości.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Majdan we krwi. 5. rocznica początku rosyjskiej agresji na Ukrainie

W 2014 r. Putin rozpętał wojnę w Europie – wojska rosyjskie wkroczyły na Krym

Rosyjska agresja. W ciągu pięciu lat wojny, Rosjanie zabili 13 tysięcy Ukraińców

USA: „Rosja jest bezpośrednio odpowiedzialna za ból i cierpienie na Ukrainie”

Putin to zbrodniarz wojenny, który musi zostać przekazany Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze! W kanadyjskim parlamencie zarejestrowano petycję