Trwająca od 2014 roku wojna Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, pochłonęła życie 13 tysięcy Ukraińców, w tym 3 tysięcy żołnierzy, powiedział Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandr Turczynow do uczestników Ukraińskiego Forum Rodziny.

„Są to straszne liczby, ale to nie one definiują niebezpieczny kryzys demograficzny w naszym kraju. W 2018 r. na Ukrainie urodziło się 335 tysięcy dzieci, a zmarło 587 tysięcy ludzi, czyli ludność Ukrainy zmniejszyła się o 252 tysiące w ciągu roku, i ten czarny trend z roku na rok się pogarsza”.

Ołeksandr Turczynow

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

Sekretarz RBNiO zwrócił również uwagę, że na te dramatyczne statystyki oddziałuje „migracje tsunami”, które „wypłukuje” ogromne rezerwy intelektualne i pracownicze z kraju.

Agencja Interfax-Ukraina cytuje słowa polityka, z których wynika, że w 2018 roku aż o 7 proc. zmniejszyła się dzietność w kraju.

Turczynow przypomniał, że w rankingach państw o najszybszym spadku liczby ludności w wieku produkcyjnym, Ukraina zajmuje pierwsze miejsce, a według wskaźników starzenia się społeczeństwa 29. miejsce na świecie.

Zdaniem polityka zjawisko to zagraża bezpieczeństwu narodowemu i – jak zaznaczył – samemu istnieniu narodu ukraińskiego.

Według Państwowej Służby Statystyki Ukrainy 1 stycznia 2019 roku liczba ludności w tym kraju wynosiła ponad 42,1 mln.

Źrodło: Kresy24.pl

ZOBACZ TAKŻE:

USA: „Rosja jest bezpośrednio odpowiedzialna za ból i cierpienie na Ukrainie”

Pięć lat temu Putin rozpętał wojnę w Europie – wojska rosyjskie wkroczyły na Krym

Majdan we krwi. 5. rocznica początku rosyjskiej agresji na Ukrainie