Ukraina zgromadziła wystarczającą ilość dowodów rosyjskiej agresji w Donbasie, które wkrótce zostaną przedstawione przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze – powiedział Bogdan Orinczuk, specjalny prokurator biura śledczego zbrodni popełnionych na tymczasowo okupowanych terytoriach Prokuratury Generalnej Ukrainy podczas spotkania z dowódcą Operacji Sił Połączonych Ukrainy, generałem-porucznikiem Serhijem Najewem – informuje portal nv.ua.

W ciągu roku pracy w Donbasie prokuratorzy wojskowi zbierali fakty dotyczące łamania praw człowieka. W szczególności dochodzenie wykazało, że 34 cywilów poniosło śmierć, a 28 cywiłów zostało rannych, 217 domów zostało zniszczono w różnym stopniu, zniszczono także 36 innych obiektów infrastruktury cywilnej i 12 pojazdów.

Przeprowadzono już ponad 300 różnych specjalistycznych badań.

Postępowanie przygotowawcze wykazało zaangażowanie 12 osób w popełnianie przestępstw przeciwko ludności cywilnej. Kilku rosyjskich oficerów i generałów otrzymało już raporty podejrzenia o udział w wojnie w Donbasie.

PRZECZYTAJ:

Tortury, egzekucje, porwania. Świadectwa o rosyjskich zbrodniach na Ukrainie

Śledczy odnotowują fakty zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej, przede wszystkim – ostrzeliwania osiedli i innych obiektów infrastruktury cywilnej w w obwodach donieckim i ługańskim oraz finansowanie terroryzmu przez Moskwę.

15 listopada Międzynarodowy Trybunał Karny uznał, że aneksja Krymu jest międzynarodowym konfliktem zbrojnym. Termin rozpoczęcia konfliktu ustalono na 26 lutego 2014 roku, kiedy Rosja wykorzystała armię do przejęcia władzy na Krymie. W tym samym dniu rezolucja w sprawie Krymu została zatwierdzona przez ONZ. Federacja Rosyjska nazwana jest agresorem.

Natychmiast po tym, prezydent Rosji Władimir Putin podpisał zarządzenie, zgodnie z którym Rosja wycofuje się z porozumienia w sprawie Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Były szef sztabu Wojskowej Misji Łączności NATO w Moskwie uważa, że: „W Hadze już jest cela dla Putina”

To nie „separatyści”, ale Rosja. Departament Stanu USA oskarża Rosję o wspieranie terrorystów

Tortury, egzekucje, porwania. Świadectwa o rosyjskich zbrodniach na Ukrainie

Ukraina grozi Rosji Trybunałem w Hadze za zbrodnie wojenne

Nie separatyści, ale rosyjska inwazja. Amerykański kongresmen opowiedział o 920 rosyjskich czołgach na wschodniej Ukrainie

Dowody rosyjskiej agresji: InformNapalm opublikował interaktywną bazę danych