Stały Przedstawiciel Ukrainy w ONZ Wołodymyr Jelczenko podkreślił potrzebę postawienia przed sądem wszystkich sprawców zbrodni podczas konfliktów zbrojnych, w tym władz rosyjskich, które rozpętały agresję przeciwko Ukrainie.

To oświadczenie zostało złożone przez dyplomata podczas debat Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat działalności trybunałów dla byłej Jugosławii i Rwandy.

„Ściganie osób odpowiedzialnych za poważne naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego jest wyraźnym sygnałem dla sprawców wszystkich konfliktów, które prędzej czy później zostaną postawione przed sądem” – powiedział ukraiński dyplomata.

Według niego daje to wszystkim obywatelom Ukrainy nadzieję, że „zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i inne poważne naruszenia praw człowieka popełnione podczas obecnej agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie nie pozostaną bezkarne, a sprawiedliwość zatriumfuje”.

Odpowiadając na uwagę delegacji rosyjskiej, że wojna na wschodzie Ukrainy jest konfliktem wewnętrznym, Jelczenko zauważył, że Rosja „ma nadzieję uniknąć sądu w Hadze”. Dodał także, że zbrodnie Rosji na Ukrainie „nie mają przedawnienia”.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Były szef sztabu Wojskowej Misji Łączności NATO w Moskwie uważa, że: „W Hadze już jest cela dla Putina”