Najważniejsze, że Sojusz Północnoatlantycki jest jednością – mówił Prezydent RP po wideokonferencji z udziałem Prezydenta USA i europejskich przywódców na temat sytuacji wokół Ukrainy i na wschodniej flance NATO.
– Jaka będzie sytuacja w przyszłości? Nikt tego nie jest w stanie przewidzieć, ale chcę jedno podkreślić: nic nie wskazuje, by w tym momencie Polska znajdowała się w jakimkolwiek niebezpieczeństwie. Żadnego widocznego niebezpieczeństwa dla nas nie ma – mówił Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu.
Wideokonferencja odbyła się z inicjatywy Prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Oprócz Prezydenta Andrzeja Dudy wzięli w niej udział także: Prezydent Francji Emmanuel Macron, Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, Premier Włoch Mario Draghi, Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, a także Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
Jak powiedział Andrzej Duda, podczas spotkania analizowano różne scenariusze wydarzeń oraz działań, jakie NATO oraz UE powinny podjąć, gdyby doszło do aktów agresji wobec Ukrainy lub w innych miejscach – bo obserwowane są także inne państwa, które graniczą z Sojuszem.
– Spektrum tematów było szerokie: dyskutowaliśmy o sytuacji wokół Ukrainy, ale nie tylko, rozmawialiśmy także o sytuacji na wschodniej flance NATO w związku z ruchami rosyjskich wojsk. Najważniejsze jest to, że można mówić o jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego, jeżeli chodzi o najważniejszych partnerów. Nie ma nikogo, kto by wyłamywał się z solidarności wobec Ukrainy, wobec pozostałych członków Sojuszu – przekazał.
Prezydent zapowiedział zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego
Andrzej Duda dodał, że w najbliższych dniach, prawdopodobnie w piątek, zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego. – Będę chciał podzielić się wiedzą i obrazem sytuacji, który powstaje w wyniku wszystkich spotkań i rozmów, które w ostatnim czasie prowadzę, z najważniejszymi uczestnikami polskiej sceny politycznej – powiedział. Wyjaśnił, że czeka jeszcze tylko na finał konsultacji z przywódcami państw bałtyckich, które powinny zakończyć się w czwartek.
Źródło: Prezydent.pl
ZOBACZ TAKŻE:
Nie można śmiało tak mówić. Niemcy są poza jednością NATO, a Turcja niedawno była też poza nią – teraz jest wewnątrz, a co będzie potem?