Polityka gospodarza Kremla Władimira Putina jest katastroficzna dla racji stanu i interesu narodowego Federacji Rosyjskiej z powodu jego błędnej oceny długofalowych zagrożeń związanych z Chinami – powiedział Timothy Snyder, znany amerykański historyk, profesor Uniwersytetu Yale, podczas wystąpienia na forum Jałtańska Strategia Europejska (YES), podaje agencja Ukrinform.

„Uważam, że Putin jest katastrofą dla interesów narodowych Rosji. Ponieważ długofalowym problemem Rosji jest nie Ukraina ani nawet Stany Zjednoczone, a Chiny”.

Timothy Snyder

Historyk, profesor Uniwersytetu Yale, który specjalizuje się w zakresie historii Europy Środkowej i Wschodniej

Naukowiec także zauważył, że „całe te bzdury” dotyczące ochrony interesów rosyjskojęzycznej ludności na Ukrainie są w rzeczywistości po prostu odwróceniem uwagi od prawdziwych problemów Rosji.

„Przewiduję, że miną lata, a Putin nie będzie wydawał się tak wybitnym mężem stanu, jak jest teraz postrzegany [w Rosji] … Według Chińczyków Putin zademonstrował, że można zająć trochę rosyjskiego terytorium – najważniejsze dla niego jest to, że zachowuje poparcie ludności rosyjskiej”

– powiedział historyk.

Przypomnijmy, w 2018 roku Rosja podpisała z Chinami umowę o dzierżawie 3,5 mln hektarów ziemi na okres 50 lat.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Rosyjska gazeta alarmuje: Chińskie media otwarcie zadeklarowały roszczenia terytorialne wobec Rosji

Konfrontacja z Zachodem prowadzi Rosję do marginalizacji i utraty kontroli nad Dalekim Wschodem i Syberią – Andriej Piontkowski

Putin szaleńczo boi się Chin. Dla Pekinu Rosja to nie tylko młodszy partner, to tylko dodatek surowcowy – dyplomata