Turcja nie uzna aneksji Krymu przez Federację Rosyjską i będzie wspierać Tatarów Krymskich, bronić ich praw – powiedział szef MSZ Turcji Mevlüt Çavuşoğlu na spotkaniu z organizacjami pozarządowymi w Eskisehir, podaje Ukrinform powoując się na wydanie Haberler.

„Nigdy nie uznaliśmy aneksji Krymu. I nie uznamy. Do końca będziemy bronić praw Tatarów krymskich”.

Mevlüt Çavuşoğlu

Minister spraw zagranicznych Turcji

Zaznaczył też, że Turcja jest „jednym z wiodących” krajów w kwestii krymskiej i potwierdziła swoją pozycję, uczestnicząc w platformie krymskiej.

Wcześniej tureckie MSZ poinformowało, że w kraju monitorują sytuację w sprawie aresztowania wiceprezesa Madżlisu Tatarów Krymskich Narimana Dżelialowa i czekają na uwolnienie jego i innych zatrzymanych Tatarów krymskich.

Przypomnijmy, 3 i 4 września na tymczasowo okupowanym przez Rosję ukraińskim Krymie po rewizjach wywieziono w niewiadomym kierunku pięciu Tatarów Krymskich: Eldara Adamanowa, Narimana Dżelialowa, Aziza Achtemowa, Asana Achtemova i Szewketa Usejnowa. Krewni i adwokaci próbowali odnaleźć zaginionych, jednak władze okupacyjne nie udzieliły żadnych informacji o miejscu ich pobytu. 4 września krewni i adwokaci zebrali się pod gmachem FSB przy ulicy Franki w Symferopolu. Zatrzymano ponad 40 osób, którzy próbowali dowiedzieć się, gdzie przebywają pięciu Tatarów krymskich, zatrzymanych przez siły bezpieczeństwa.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ostro zaprotestowało w związku z powtarzającymi się nielegalnymi przeszukaniami i zatrzymaniami na tymczasowo okupowanym przez Federację Rosyjską ukraińskim Krymie.

Prezydent Wołodymyr Zełenski domaga się uwolnienia zatrzymanych i uważa, że regularne rewizje i zatrzymania na tymczasowo okupowanym Krymie to reakcja Rosji na założenie Platformy Krymskiej.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Erdogan: Nie uznajemy i nie uznamy bezprawnej aneksji Krymu

Departament Stanu: Krym to Ukraina! USA nie anulują sankcji, dopóki Rosja nie zwróci półwyspu

Krym to Ukraina! Chiny nie uznają bezprawnej aneksji ukraińskiego półwyspu przez Rosję

ONZ wezwała Rosję do wycofania swoich wojsk z Krymu i zakończenia okupacji terytorium Ukrainy