Nawet kiedy Chiny i Rosja prowadzą wspólne ćwiczenia wojskowe, niektórzy analitycy na Zachodzie żartują, że Chiny prowadzą rekonesans na terytorium Rosji, przygotowując się na upadnięcie reżimu Putina. To kraj, którego Putin szaleńczo się boi – powiedział w wywiadzie udzielonym telewizji „Dom” Serhij Korsunski, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w Japonii.

„W rzeczywistości chodzi o to, że w stosunku do Chin Rosja to nie tylko młodszy partner, to tylko dodatek surowcowy. To kraj, którego Putin szaleńczo się boi, który próbuje ubłagać, spełniając wszelkie życzenia Chin dotyczące projektów energetycznych i infrastrukturalnych”.

Serhij Korsunski

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w Japonii

Dyplomata przypomniał, że chińskie inwestycje w Rosji spadały dziesiątki razy w ciągu ostatnich kilku lat i dodał, że prioretytowy interes Chin kojarzy się przede wszystkim nie z Moskwą, ale z krajami Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

„Chiny budują swoją politykę w znacznie mądrzejszy i zróżnicowany sposób. Ale jego handel z Rosją wynosi ponad 100 miliardów dolarów, jego handel ze Stanami Zjednoczonymi wynosi 750 dolarów. Jest dość oczywiste, że dla Chin dużo większe zainteresowanie leży przede wszystkim w regionie, są to kraje ASEAN. To jest Japonia, Korea Południowa. I oczywiście to są Stany Zjednoczone”

– powiedział dyplomata.

Jego zdaniem podstawą wspólnych działań rosyjsko-chińskich „jest bardzo pragmatyczna i bardzo kapitalistyczna kalkulacja” Pekinu.

„Nawet kiedy [Chiny i Rosja] prowadzą wspólne ćwiczenia wojskowe, wiecie, niektórzy analitycy na Zachodzie żartują, że Chiny prowadzą rekonesans na terytorium Rosji, przygotowując się na upadnięcie reżimu Putina. Nie będę twierdził, że tak jest. Ale taka opinia jest wyrażona niemal żartem”

– powiedział ambasador Ukrainy w Japonii.

Rosja jest interesująca dla Chin tylko jako młodszy partner i źródło surowców po cenie korzystnej dla Pekinu, podkreślił Korsunski.

„To znaczy, musimy bardzo jasno zrozumieć: Chiny są globalnym graczem, Chiny mają szalone interesy na świecie, a Rosja jest tylko młodszym partnerem, który służy jako źródło ważnych zasobów, które Chiny otrzymują stamtąd bezpiecznie w bardzo dobrej cenie”

– podsumował dyplomata.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Rosyjska gazeta alarmuje: Chińskie media otwarcie zadeklarowały roszczenia terytorialne wobec Rosji

Krym to Ukraina! Chiny nie uznają bezprawnej aneksji ukraińskiego półwyspu przez Rosję

Cios w plecy! Chiny de facto przystąpiły do zachodnich sankcji finansowych przeciwko Rosji – rosyjska prasa