Armeński parlament na specjalnej sesji we wtorek wybrał lidera opozycji ormiańskiej Nikolę Pasziniana na stanowisko premiera, informuje newsarmenia.am. Za kandydaturą przywódcy protestów ludowych głosowało 59 deputowanych, 42 – przeciwko.

8 maja Paszinian ogłosił dzień wolny w całym kraju. Dlatego Ormianie zebrali się na Placu Republiki w Erywaniu i na żywo oglądali transmisję z sesji parlamentarnej i głosowania.

Na godzinę 20.00 Nikola Paszinian wezwał naród na plac, by uczcić zwycięstwo.

Zgodnie z konstytucją prezydent kraju mianuje premiera wybranego przez Zgromadzenie Narodowe, po czym premier zobowiązany jest przedstawić kandydatury ministrów i swoich zastępców w ciągu 5 dni.

Przypomnijmy, że pierwsza tura wyborów odbyła się 1 maja, kiedy frakcja Partii Republikańskiej głosowała przeciwko kandydatowi na premiera nominowanego przez frakcję „Elk” – Paszinianowi. W drugiej turze, zgodnie z decyzją organu wykonawczego Republikańskiej Partii Armenii i frakcji parlamentarnej, za kandydaturą Nikoli Pasziniana głosowali posłowie frakcji, którzy zasadniczo reprezentują biznes. Polityczne skrzydło RPA zagłosowało dzisiaj, podobnie jak 1 maja przeciwko kandydaturze zgłoszonej przez 1/3 kandydatów na premiera.

Źródło: Kresy24.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Kaukaska wiosna: Aksamitna rewolucja w Armenii. Ludzi walczą przeciw marionetkom Putina

Aksamitna rewolucja w Armenii. Premier podał się do dymisji