Przez kilka dni Ormianie protestują przeciwko rosyjskim marionetkom, które w wyniku reformy z 2015 roku ustanowiły parlamentarny system rządów i przywłaszczyły sobie władzę w tym kaukaskim kraju.

Przywódca ruchu protestacyjnego Armenii, deputowany parlamentu Armenii Nikol Paszynian ogłosił o początku pokojowej aksamitnej rewolucji i utworzeniu komitetu rewolucyjnego w kraju. Protestujący trzymają flagi Armenii i Unii Europejskiej.

„W kraju dojrzała rewolucja. Ogłaszam początek narodowej, pokojowej, aksamitnej rewolucji. W Erewanie nie ma ulic i placów, które nie są nasze. To już wygraliśmy. […] Ogłaszamy utworzenie komitetu rewolucji, który poprowadzi ten ruch i doprowadzi go do zwycięskiego końca”

– powiedział Paszynian.

Masowe protesty odbywają się w Erewaniu w dniach 16 i 17 kwietnia, z powodu mianowania byłego prezydenta Armenii Serża Sarkisjana na stanowisko premiera. Opozycja blokuje centrum stolicy Armenii. Budynki instytucji państwowych są blokowane, w całym mieście dochodzi do starć opozycjonistów z policją.

Jagiellonia.org

FOTOGALERIA