Kwestie związane z bezpieczeństwem, przyszłością NATO, walką z terroryzmem, polityką wobec Rosji, konfliktami na Ukrainie i w Afganistanie były m.in. tematami rozmów, jakie w Waszyngtonie przeprowadzili szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski i szef BBN Paweł Soloch.

Podczas wizyty w USA prezydenccy ministrowie rozmawiali z doradcą ds. bezpieczeństwa państwa H.R. McMasterem, z Thomasem Shannonem, podsekretarzem stanu ds. politycznych w Departamencie Stanu oraz wysokiego szczebla urzędnikami Pentagonu odpowiedzialnymi za kształtowanie polityki wschodniej amerykańskiego ministerstwa obrony.

Istotnym elementem wizyt przedstawicieli polskich władz w Waszyngtonie były kontakty z ekspertami licznych i o różnych zabarwieniach politycznych ośrodków analityczno-doradczych, tzw. think tanków.

Minister Szczerski, który do Waszyngtonu przybył z Miasta Meksyk, gdzie towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w jego wizycie państwowej, wskazał, że „kontekstem rozmów” w stolicy USA, w tym najważniejszego spotkania z generałem McMasterem w Białym Domu, był zbliżający się szczyt NATO w Brukseli planowany pod koniec maja.

Szef Gabinetu Prezydenta RP podkreślił istotne zbliżenie stanowisk obu stron w „najważniejszych dla Polski w kwestiach: przyszłości NATO, przyszłości polityki wschodniej, naszej oceny stanu bezpieczeństwa i zagrożeń dla bezpieczeństwa”.

Szef BBN Paweł Soloch dodał, że rozmowy utwierdziły go w przekonaniu, iż „Stany Zjednoczone nie rezygnują, nie zwalniają tempa realizacji postanowień wynikających ze spotkania na szczycie NATO w Warszawie i z porozumień bilateralnych”.

Paweł Soloch poinformował amerykańskich gospodarzy o „gotowości zwiększenia zaangażowania Polski w walce z terroryzmem”.

Ważnym tematem rozmów było zagadnienie bezpieczeństwa energetycznego. Podczas wizyty ministrów Szczerskiego i Solocha w Waszyngtonie doszło do podpisania kontraktu na dostawę amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego LNG do Polski.

Po rozmowach w Białym Domu minister Szczerski nie wykluczył możliwości spotkania prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Zdaniem Krzysztofa Szczerskiego „po obu stronach istnieje wola spotkania,” pozostają do ustalenia szczegóły techniczne.

Po zakończeniu spotkań w Waszyngtonie w czwartek szef BBN Paweł Soloch powrócił do Polski. Minister Szczerski zatrzymał się dzień dłużej w Nowym Jorku, aby w piątek wspomóc kampanię na rzecz wyboru Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Decydujące głosowanie w tej sprawie planowane jest na 2 czerwca.

Jagiellonia.org / Prezydent.pl / pap