Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba pogratulował Gabrielusowi Landsbergisowi powołania na stanowisko ministra spraw zagranicznych Litwy i zaprosił go do odwiedzenia Ukrainy – informuje biuro prasowe ukraińskiego MSZ.

Ministrowie wysoko ocenili strategiczny poziom stosunków między Ukrainą a Litwą i zgodzili się na wzmocnienie interakcji w ramach Trójkąta Lubelskiego, aby przeciwdziałać wspólnym wyzwaniom i zagrożeniom.

Strony omówiły również współpracę obu krajów w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego oraz uzgodniły współpracę w zakresie dostaw szczepionek przeciwko COVID-19.

Przypomnikmy, podczas rozmowy telefonicznej 7 grudnia prezydenci Litwy i Ukrainy omówili sytuację na Białorusi i zgodzili się „wspólnie wspierać białoruskie społeczeństwo obywatelskie w walce o wartości demokratyczne i prawa człowieka”. Gitanas Nausėda i Wołodymyr Zełenski oceniają sytuację na Białorusi jako napiętą.

PRZECZYTAJ:

Czwórka Lubelska: Idea czy rzeczywistość?

Widzimy, że obecna sytuacja nie poprawia się. Dlatego ogromne znaczenie ma przedłużenie unijnych sankcji przeciwko białoruskiemu reżimowi. Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję Ukrainy o przystąpieniu do pakietu sankcji UE wobec reżimu” – czytamy w oświadczeniu służby prasowej prezydenta Litwy.

Oprócz tego, litewski przywódca poinformował Zełenskiego o wynikach negocjacji ze Swiatłaną Cichanouską, które odbyły się 24 listopada.

Ponadto Nauseda powiedział, że Litwa liczy na solidarność Ukrainy i ma nadzieję, że Kijów odmówi zakupu energii elektrycznej wytwarzanej w Białoruski Elektrowni Jądrowej, która „nie spełnia wymogów ochrony środowiska i bezpieczeństwa jądrowego” – informuje biuro prasowe litewskiego prezydenta.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Powstał Trójkąt Lubelski. Polska, Litwa i Ukraina tworzą nowy format współpracy

Międzymorze. Polska, Litwa i Ukraina aktywizują współpracę obronną w ramach Trójkąta Lubelskiego

Trójkąt Lubelski. Polska, Litwa i Ukraina będą wspólnie przeciwdziałać zagrożeniom hybrydowym ze strony Rosji