„Rosja prowadzi agresywną politykę, a Zachód jest dla niej wrogiem. […] Putinowskie FSB jest prostą kontynuacją zbrodniczego, sowieckiego KGB. Te same metody działania, ta sama mentalność”.

Mariusz Kamiński

Pełniący funkcję koordynatora służb specjalnych, minister spraw wewnętrznych i administracji

Mówił też, że robiąc interesy polityczne lub gospodarcze z Rosją, w rzeczywistości robi się interesy z jej aparatem bezpieczeństwa.

Podczas konferencji w waszyngtońskim think tanku Wilson Center, poświęconej 30. rocznicy upadku komunizmu, Kamiński podkreślał rolę Amerykanów w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku i w obaleniu komunizmu.

Uznał, że „nie ma przyszłości” popularna w niektórych europejskich stolicach koncepcja „autonomii strategicznej” Europy.

„W Polsce znamy wagę amerykańskiego zaangażowania i wiemy, do czego może prowadzić amerykańska bezczynność”

– stwierdził.

Kamiński mówił, że „raz na jakiś czas funkcjonariusze (rosyjskich ) służb pokazują światu swoją prawdziwą twarz”. Wymienił w tym kontekście zabójstwo Aleksandra Litwinienki, próbę zabicia Siergieja Skripala i jego córki, akcje sabotażowe na Ukrainie i próbę zamachu stanu w Czarnogórze.

„Putinowskie FSB jest prostą kontynuacją zbrodniczego, sowieckiego KGB. Te same metody działania, ta sama mentalność”

– mówił.

PRZECZYTAJ:

Ukryta wojna przeciwko Zachodowi. We francuskich Alpach znaleziono „bazę rosyjskich sabotażystów z supertajnej jednostki specjalnej GRU”

Cel rosyjskich służb to – ocenił szef MSWiA – odbudowa Związku Radzieckiego „jako światowego imperium” i dlatego można obserwować ich działalność w „Syrii i w Wenezueli, w Afryce Północnej, na Kaukazie i na Bałkanach”.

Kamiński stwierdził też, że Rosja to państwo, które „z własnej woli i wskutek prowadzonej przez siebie agresywnej polityki odgrodziło się od Zachodu”.

„Ludziom, którzy odpowiadają za wojnę na Ukrainie i za pełzającą agresję przeciwko Zachodowi, marzy się odtworzenie porządku międzynarodowego, w tym europejskiego, opartego na strefach wpływów, równowadze sił, w którym prawa i interesy mniejszych narodów są podporządkowane interesom wielkich mocarstw”

– uznał.

PRZECZYTAJ:

Wicemarszałek Senatu RP: Ukraińscy żołnierze bronią Europy i Polski przed rosyjskim imperializmem

Według polskiego ministra w dzisiejszej Rosji to służby specjalne są „kręgosłupem i spoiwem, to one decydują o tym, kto należy do elity politycznej i gospodarczej, a kto z niej wypadnie”.

Jeśli więc „ktokolwiek decyduje się robić z tą Rosją interesy polityczne lub gospodarcze, w rzeczywistości robi interesy z jej aparatem bezpieczeństwa”. Rosyjskie władze „bez skrupułów” korumpują zachodnie elity biznesowe, „wykorzystując jeden ze swoich nielicznych atutów – dostęp do bogactw naturalnych, przede wszystkim energetycznych” – dodał minister.

Kamiński powiedział też, że ingerowanie w demokratyczny proces wyborczy to „uderzenie w fundamenty niepodległości naszych państw i narodów”.

„Tego typu agresja polityczna Rosjan musi się spotkać z naszą zdecydowaną i adekwatną reakcją. Brak odpowiedzi w takich sytuacjach rozzuchwala Rosjan i zachęca ich do dalszych działań”

– dodał.

Źródło: Niezalezna.pl, PAP

ZOBACZ TAKŻE:

Wojna Rosji z Zachodem trwa od 10 lat – Kongres USA

NATO przyznało, że Rosja prowadzi hybrydową wojnę przeciwko Zachodowi

Ukryta wojna przeciwko Zachodowi. Doktryna generała Gierasimowa

Za pomocą protestów we Francji, Rosja planuje zdestabilizować Europę

Rosyjski generał ujawnił dlaczego Kreml sprowokował wojnę w Syrii

Putin tworzy w Libii nową Syrię. Nowy front Rosji w walce przeciwko Zachodowi

Rosja zamienia Afrykę w przyczółek wojny przeciw Zachodowi – The Guardian

Pełzająca agresja. Rosja jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego

Time: Putinowi udało się zbudować globalne imperium tyranów i państw upadłych

Putinowska Rosja jest największym zagrożeniem dla pokoju i suwerenności innych narodów – były ambasador USA w Rosji

Pełzająca agresja. Rosja jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego