Unia Europejska i Stany Zjednoczone zablokowały wniosek Chin o budowę głębokowodnego terminalu kontenerowego w Rijece (Zagreb Deep Sea Container terminal) w Chorwacji – pisze SilkBridge powołując się na Merics.

Odwołanie przetargu na 50-letnią koncesję portową o wartości co najmniej 2,7 mld euro było nieoczekiwane i miało na celu ograniczenie udziału Chin w europejskich portach – wynika z raportu niemieckiego think tanku MERICS.

Głównymi konkurentami konkursu były chińskie konsorcjum kierowane przez Ningbo Zhoushan Port Company oraz holendersko-chorwackie konsorcjum kierowane przez APM Terminal BV. Chińska propozycja zawierała znacznie lepsze warunki, w tym podwojoną roczną opłatę koncesyjną oraz zobowiązanie do znacznego przyspieszenia rozwoju drugiej fazy terminalu. Decyzja o unieważnieniu przetargu na początku tego roku przez władze portu była wynikiem wpływów Brukseli i Waszyngtonu ze względów strategicznych. Początkowo przetarg miał zakończyć się we wrześniu 2020 r., Ale decyzja została przełożona do czasu zakończenia negocjacji w sprawie Chińskiej kompleksowej umowy inwestycyjnej (China Comprehensive Agreement on Investment, CAI).

Należy zauważyć, że chińskie firmy już zainwestowały w europejskich portach. Kluczowym graczem jest chińska państwowa firma żeglugowa COSCO, która posiada większościowy pakiet udziałów w greckim porcie w Pireusie oraz znaczące udziały w holenderskim porcie w Rotterdamie i belgijskim porcie w Antwerpii.

Jak zauważono w MERICS, obecność chińskich przedsiębiorstw prowadzi do zakłóceń na rynku. Chińskie państwowe przedsiębiorstwa żeglugowe odnoszą korzyści z integracji z pionowymi łańcuchami wartości, dzięki czemu osiągają lepsze wyniki niż ich europejskie odpowiedniki. W związku z tym mogą zostać objęte nowymi działaniami przeciwko zagranicznym dopłatom, które są obecnie przygotowywane przez Komisję Europejską.

Jagiellonia.org