Rosja toczy wojnę informacyjną z Ukrainą, wykorzystując czynniki religijne, językowe i polityczne. Celem tej propagandy jest sprowokowanie konfliktu wewnętrznego na Ukrainie.

Rosja manipuluje nastrojami protestacyjnymi i prowokuje konflikty na tle religijnym w celu prowokacji konfliktów w społeczeństwie ukraińskim – informuje portal NV.ua powołując się na serwis internetowy Służby Wywiadu Zewnętrznego Ukrainy (SWR).

„Odnotowujemy próby przeprowadzania przez rosyjskie służby specjalne operacji specjalnych, które sieją niezgodę w ukraińskim społeczeństwie i podważają fundamenty ukraińskiej państwowości. Stawką jest systemowe dyskredytowanie ukraińskiej idei narodowej i zachodniego wyboru cywilizacyjnego, pokazujące »sztuczność ukraińskiej tożsamości i państwa« (ostatnio dyskurs ten narzucany jest nam zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz). […] Politycznym celem Federacji Rosyjskiej jest destabilizacja życia społecznego i politycznego do takiego stopnia, aby Kreml mógł podnieść kwestię potrzeby »pomocy humanitarnej«… W rzeczywistości mówimy o próbach wzniecania »wojny wszystkich przeciwko wszystkim« na terytorium naszego państwa i prowadzeniu na tym tle polityczno-sabotażowej i / lub wojskowej operacji mającej na celu zmianę kierownictwa państwa w perspektywie średniofalowej”

czytamy na portalu SWR.

Oficerowie wywiadu informują, że trwa proces tworzenia formacji paramilitarnych pełniących funkcje ścigania w ramach wspólnot wyznaniowych, a także odnotowują zintensyfikowanie działań prorosyjskich organizacji kozackich, które starają się powielać funkcje policji w ochronie porządku publicznego na szczeblu lokalnym.

SWR informuje, że siły prorosyjskie prowadzą przeciwko Ukrainie wojnę informacyjną w celu prowokacji konfliktu wewnętrznego w tym państwie.

„Aktywnie wykorzystywane są kwestie językowe i religijne, problemy z zewnętrzną kontrolą Ukrainy, w szczególności ze względu na zależność od MFW i innych zachodnich instytucji i rządów”

– czytamy w komunikacie.

PRZECZYTAJ:

Prawosławny dżihad. Jako pierwszy, krew na wschodzie Ukrainy przelał ostiariusz Ławry Peczerskiej

Oprócz tego, rosyjscy propagandyści masowo rozpowszechniają informacje o rzekomych atakach „nacjonalistów” na przedstawicieli „opozycyjnych” sił prorosyjskich, informuje Służba Wywiadu Zewnętrznego Ukrainy.

„Rosyjskie służby specjalne, wywierając nacisk na sferę religijną, używają Rosyjski Kościół Prawosławny zarówno jako siły twardej (organizowanie akcji protestacyjnych, które łatwo mogą przerodzić się w demonstracyjne starcia z funkcjonariuszami organów ścigania lub prowokatorami), jak i miękkiej (wpływającej na umysły wierzących).[…] Rosja wykorzystuje wszystkie dostępne technologie, aby przeciwdziałać procesowi wzmacniania Kościóła Prawosławnego Ukrainy, manipulowania uczuciami ukraińskich wierzących i starając się w każdy możliwy sposób zachować na nich swój wpływ”

– głosi komunikat szefa SWR.

Oprócz tego Służba Wywiadu Zewnętrznego Ukrainy zwraca uwagę na ten fakt, że Rosja wykorzystuje sieci społecznościowe do manipulowania opinią publiczną w celu destabilizacji sytuacji społeczno-politycznej. Służba specjalna zwraca też uwagę na zwiększony wpływ prorosyjskich kanałów telewizyjnych.

PRZECZYTAJ:

Antypolski Rosyjski Ruch Imperialny. W Manifeście rosyjskich terrorystów zawarte są tezy, które od lat głosi publicznie Putin

Przypomnijmy, we wrzeniu 2020 r. sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow powiedział, że „Jednym ze skutecznych narzędzi rosyjskiej wojny hybrydowej przeciwko Ukrainie jest wykorzystanie struktur religijnych w formacie różnego rodzaju »konferencji«, »okrągłych stołów«, »forów międzynarodowych«, »procesji religijnych« itp. Taka wieloletnia działalność służb specjalnych Federacji Rosyjskiej w latach ubiegłych stała się jednym z głównych czynników umożliwiających tymczasową okupację Półwyspu Krymskiego i części terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego”.

Według niego celem takich wydarzeń jest promocja idei tzw. „ruskiego miru”, uzasadnienie rosyjskiej agresji na Ukrainę i promocja antyukraińskich tez rosyjskiej propagandy.

„Organizatorzy różnego rodzaju »forów pokojowych« powinni pamiętać o odpowiedzialności karnej za działania antypaństwowe i nie zapominać o tym, że Urząd RBNiO na bieżąco śledzi sytuację w państwie w przededniu wyborów, a ukraińskie organy ścigania będą reagować na wszelkie próby destabilizacji wewnętrznej sytuacji politycznej”

– powiedział szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Prawosławny faszyzm (WIDEO)

Trzeci Rzym. Ewangelia według Kremla

Moskwa szykuje siły specjalne do wojny o świątynie na Ukrainie

Wicepremier Bułgarii: Ten agent KGB „Michajłow” ma czelność uczyć nas „prawdy”?

Kreml przygotowuje operację „Prorosyjska Ukraina”. Będzie to katastrofa geopolityczna dla Polski

Rosja obrońcą rodziny i wiary? Rosyjska Cerkiew Prawosławna została stworzona przez KGB! Dokumenty

Bluźnierstwo „ruskiego miru”. Na okupowanych przez Rosjan terytoriach Donbasu ludzie modlą się przed ikoną Putina