W samozwańczej „Ługańskiej Republice Ludowej” proponują modlić się przed ikoną przedstawiającą prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Taka ikona pojawiła się w okupowanym przez Rosjan Ałczewsku. Zdjęcie zostało opublikowane na Twitterze przez Denisa Kazanskiego, wpływowego ukraińskiego blogera z Donbasu.

Przypomnijmy, rok temu działacze rosyjskiej platformy publicznej „Komitet Narodowy +60” wysłali otwarty apel do patriarchy Cyryla, w którym poprosili patriarchę o wydanie rozkazu stworzenia ikony przedstawiającej Władimira Putina, z okazji 1030. rocznicy chrztu Rosji.

ZOBACZ TAKŻE:

Prawosławny faszyzm (WIDEO)

Przypomnijmy, w badaniu przeprowadzonym przez Ośrodek im. Lewady mieszkańcy Rosji za najwybitniejszego człowieka w dziejach kraju i świata uznali Stalina, na drugim znalazł się obecny prezydent Władimir Putin. Na uwagę zasługuje fakt, że w Rosyjskim Kościele Prawosławnym (RKP) istnieje ruch na rzecz rehabilitacji, a nawet kanonizacji Józefa Stalina jako „wielkiego państwowca” i „dobroczyńcy kościoła”. Jednym z czołowych przedstawicieli tego nurtu jest były dysydent z czasów sowieckich ks. Dimitrij Dudko. Wśród hierarchii RKP stosunek do Stalina nie jest tak jednoznaczny, np. bardzo krytycznie wyraża się o nim osoba nr 2 w hierarchii, metropolita Hilarion, podczas gdy głowa Kościoła, patriarcha Cyryl nawoływał kilka lat temu, aby w działalności „Wodza Narodów” dostrzegać „nie tylko to co złe, ale także to, co było dobre”.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Trzeci Rzym. Ewangelia według Kremla

Wicepremier Bułgarii: Ten agent KGB „Michajłow” ma czelność uczyć nas „prawdy”?

Rosja obrońcą rodziny i wiary? Rosyjska Cerkiew Prawosławna została stworzona przez KGB! Dokumenty