Ambasadorzy krajów G7 wystosowali wspólne oświadczenie popierające niezależność organów antykorupcyjnych na Ukrainie, informuje rządowa rozgłośnia Stanów Zjednoczonych Voice of America.

Kraje G7 zauważyły, że przyjęcie przez ukraiński parlament przepisów ograniczających niezależność instytucji antykorupcyjnych negatywnie wpłynęłoby na ścieżkę reform na Ukrainie, a także na jej wsparcie przez społeczność międzynarodową.

„Stany Zjednoczone, Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i UE nadal wspierają niezależne instytucje antykorupcyjne na Ukrainie i ich zaangażowanie w walkę z korupcją na najwyższym szczeblu. Popieramy to, czego domagał się naród ukraiński podczas rewolucji godności i od tego czasu codziennie domaga się tego. Ustawodawstwo, które naruszałoby niezależność tych instytucji, narusza ścieżkę reform na Ukrainie i wsparcie społeczności międzynarodowej”

– powiedziano w oświadczeniu ambasadorów krajów G7 opublikowanym na Twitterze.

Przypomnijmy, że Rada Najwyższa rozważa projekt ustawy, która umożliwia odwołanie dyrektora Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Realizacja scenariusza Kremla na Ukrainie jest w pełnym toku

Ukraina powraca do „starych złych czasów” – amerykańscy eksperci o powołaniu nowego prokuratora generalnego Ukrainy

Radio Wolna Europa: Podczas tajnej wizyty w Omanie Wołodymyr Zełenski mógł spotykać się z powiernikiem Putina Nikołajem Patruszewem