Nigeria planuje dostarczać gaz do Europy rurociągiem, który będzie przebiegał przez Algierię i łączył się z hiszpańskimi i włoskimi systemami transportu gazu. Mówimy o kontynuacji gazociągu Adżaokuta – Kaduna – Kano, nad którym obecnie trwają aktywne prace, informuje portal Economy.24tv.ua powołując się na Premium Times.
Gazociąg Adżaokuta – Kaduna – Kano ma połączyć południe i północ Nigerii. Przedłużenie gazociągu AKK stanie się drogą do transportu gazu do Europy, powiedział Timipre Sylva, minister ds. zasobów naftowych Nigerii.
„Może on [gaz] przejść aż do Algierii gazociągiem transsaharyjskim, a następnie połączyć się z gazociągiem algierskim, a następnie dostarczymy go do Europy. Tym samym nasz gaz może płynąć z południa na rynek europejski”
– podkreślił Sylva.
Projekt Adżaokuta – Kaduna – Kano zaczął być realizowany latem 2020 roku. W sumie budowa gazociągu będzie kosztować 2,8 mld euro. Gazociąg będzie miał ponad 600 km długości. Zakończenie budowy planowane jest do końca 2023 roku. Gazociąg zostanie podłączony do systemu przesyłowego gazu Algierii, a następnie do sieci europejskich. Dostępne rezerwy gazu w Nigerii wynoszą co najmniej 5,8 bilionów metrów sześciennych, kraj ten jest już znaczącym graczem na rynku skroplonego gazu ziemnego.
Przypomnijmy, ludność Nigerii wynosi 186 mln osób, podczas gdy Rosji 146 mln. W dobrym dla Moskwy 2017 roku PKB całej Rosji był mniejszy niż PKB jednego amerykańskiego stanu – Nowego Jorku i o połowę mniej niż PKB stanu Kalifornia. Według Banku Światowego PKB Rosji w 2017 wynosił zaledwie 2,7 procent światowego PKB. Mimo desperackich prób reformowania zarządzania budżetem wydatki wojskowe Rosji wciąż stanowią mniej niż jedną dziesiątą wydatków NATO, z czego połowa „ginie” z powodu „otkatów”, czyli defraudacji środków publicznych. Ściśle mówiąc, Rosja to rozległe pustkowie, bańka mydlana, Afryka ze śniegiem.
Jagiellonia.org
Zdjęcie: Emerging Africa Capital Group
Mimo poważnych problemów w rosyjskiej gospodarce i redukcji budżetu rosyjskiej armii, siły zbrojne Federacji Rosyjskiej pozostają na drugim miejscu w rankingu najpotężniejszych armii świata.
Warto przy tym przypomnieć, że rozpętanie konfliktów zbrojnych przez Moskwę w ciągu ostatnich lat spowodowane było nie tylko ze względu na rosyjskie ambicje imperialne, lecz także wskutek poważnych zagrożeń dla rosyjskiej gospodarki, która jest zorientowana na eksport węglowodorów. Należy podkreślić fakt, że Kreml sprowokował wojnę w Syrii w celu powstrzymania budowy gazociągów z Zatoki Perskiej do Europy, aby zapewnić Gazpromowi sprzedaż.
Nie należy ulegać złudzeniom, informacja o tym, że miecz Demoklesa wisi nad rosyjską gospodarką, nie powinna osłabiać naszej czujności. Odwrotnie! Trzeba sobie uświadomić, że właśnie z powodu krytycznego położenia rosyjskiej gospodarki i poważnego ryzyko upadku państwowości w nadchodzących latach Kreml będzie największym zagrożeniem dla globalnego bezpieczeństwa.
Ostatnie komentarze