Prezydent USA Joe Biden nazwał prezydenta Rosji Władimira Putina „autokratą”. Zwrócił uwagę na słabości takich krajów i powiedział, że Rosja jest słabsza, niż chce się wydawać, informuje Reuters.

Na konferencji prasowej po szczycie G7 Biden wypowiedział się na temat niektórych kwestii związanych z Rosją i zbliżającym się spotkaniem z Władimirem Putinem.

Zapytany, dlaczego Putin, który jest najwyższym przywódcą Rosji od czasu rezygnacji Borysa Jelcyna w 1999 roku, nie zmienił się pomimo lat zachodnich sankcji, Biden zażartował: „To Władimir Putin”.

„Nie ma gwarancji, że będę mógł zmienić zachowanie osoby lub kraju. Autokraci mają ogromną władzę i nie muszą odpowiadać przed opinią publiczną. A jeśli odpowiem właściwie, co zamierzam zrobić, to go nie przekona, będzie kontynuował w tym samym duchu” – powiedział Biden o Putinie.

Opisał Rosję, której gospodarka jest 13 razy mniejsza od amerykańskiej, jako kraj słabszy, niż mogłoby się wydawać.

„Rosja ma własne dylematy związane ze swoją gospodarką, z COVIDem, nie tylko ze Stanami Zjednoczonymi i Europą jako całością, ale także z Bliskim Wschodem” – powiedział Biden.

Zaznaczył też, że Rosja angażuje się w działania sprzeczne z normami międzynarodowymi.

„Rosja angażuje się w działania, które naszym zdaniem są sprzeczne z normami międzynarodowymi. Odgryzła też kilka prawdziwych problemów, które są dla nich trudne do zgryzienia” – powiedział Biden.

Odpowiedział też na pytanie o ingerencję rosyjskiego przywódcy w wybory w USA.

„Sprawdziłem to, więc miałem dostęp do wszystkich informacji wywiadowczych, on [Putin] był zaangażowany w tę działalność” – powiedział.

Przypomnijmy, w 2017 roku PKB całej Rosji był mniejszy niż PKB jednego amerykańskiego stanu – Nowego Jorku i o połowę mniej niż PKB stanu Kalifornia. Według Banku Światowego PKB Rosji w 2017 wynosił zaledwie 2,7 procent światowego PKB. Mimo desperackich prób reformowania zarządzania budżetem wydatki wojskowe Rosji wciąż stanowią mniej niż jedną dziesiątą wydatków NATO, z czego połowa „ginie” z powodu „otkatów”, czyli defraudacji środków publicznych. Ludność Rosji wynosi 146 mln osób, podczas gdy na przykład Nigerii 186 mln. Ściśle mówiąc, Rosja to rozległe pustkowie, bańka mydlana, Afryka ze śniegiem.

Jagiellonia.org

Mimo poważnych problemów w rosyjskiej gospodarce i redukcji budżetu rosyjskiej armii, siły zbrojne Federacji Rosyjskiej pozostają na drugim miejscu w rankingu najpotężniejszych armii świata.

Warto przy tym przypomnieć, że rozpętanie konfliktów zbrojnych przez Moskwę w ciągu ostatnich lat spowodowane było nie tylko ze względu na rosyjskie ambicje imperialne, lecz także wskutek poważnych zagrożeń dla rosyjskiej gospodarki, która jest zorientowana na eksport węglowodorów. Należy podkreślić fakt, że Kreml sprowokował wojnę w Syrii w celu powstrzymania budowy gazociągów z Zatoki Perskiej do Europy, aby zapewnić Gazpromowi sprzedaż.

Nie należy ulegać złudzeniom, informacja o tym, że miecz Demoklesa wisi nad rosyjską gospodarką, nie powinna osłabiać naszej czujności. Odwrotnie! Trzeba sobie uświadomić, że właśnie z powodu krytycznego położenia rosyjskiej gospodarki i poważnego ryzyko upadku państwowości w nadchodzących latach Kreml będzie największym zagrożeniem dla globalnego bezpieczeństwa.

Włodzimierz Iszczuk

Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org i czasopisma „Głos Polonii”