Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wezwała rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu – oskarżonego o zbrodnie popełnione na Ukrainie – do udziału w przeprowadzeniu czynności śledczych, informuje serwis internetowy SBU.

SBU zamierza przekazać rosyjskiemu ministrowi obrony postanowienie o przedstawieniu zarzutów na podstawie § 3 Art. 27 Kodeksu karnego i § 5 Art. 260 Kodeksu karnego Ukrainy (tworzenie formacji paramilitarnych zbrojnych, nieprzewidzianych w ustawodawstwie, co doprowadziło do śmierci ludzi), czytamy w wezwaniu.

Zgodnie z dokumentem Szojgu musi stawić się przed śledczym SBU w Mariupolu 20 lipca. Wezwanie podpisał śledczy Zarządu Głównego SBU w obwodzie donieckim i ługańskim Taras Butenko.

Podobny dokument Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przygotowała dla prawosławnego biznesmena, założyciela funduszu inwestycyjnego Marshall Capital Partners – Konstantina Małofiejewa.

Sprawy karne przeciwko Szojgu i Małofiejewowi wszczęto na Ukrainie w 2014 roku.

Szef rosyjskiego ministerstwa obrony stał się podejrzanym o „organizowanie udziału niezidentyfikowanych osób w nielegalnych formacjach zbrojnych”, biznesmen – o pomoc w finansowaniu „niezidentyfikowanych osób w nielegalnych formacjach zbrojnych na terytorium Ukrainy”.

Przypomnijmy, rosyjska agresja na Ukrainę rozpoczęła się w 2014 roku. Najpierw Rosja zajęła ukraiński Krym, następnie rozpoczęła agresję na wschodzie Ukrainy. Walki toczą się między Siłami Zbrojnymi Ukrainy z jednej strony a armią rosyjską i wspieranymi przez Rosję bojownikami, którzy kontrolują części obwodów donieckiego i ługańskiego z drugiej. Oficjalnie Federacja Rosyjska nie uznaje swojej inwazji na Ukrainę, pomimo niepodważalnych faktów i niezbitych dowodów przedstawionych przez Kijów.

Jagiellonia.org