Szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell wygłosił oświadczenie w imieniu krajów UE w siódmą rocznicę katastrofy samolotu MH17 zestrzelonego przez „separatystów” i Rosjan nad Donbasem w 2014 r. Borrell wezwał Rosję do uznania własnej odpowiedzialności za tę tragedię, informuje serwis internetowy Rady Europejskiej.

Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa zauważył, że Unia Europejska nadal ma głębokie współczucie dla wszystkich tych, którzy stracili bliskich i są gotowi wesprzeć wysiłki na rzecz odnalezienia prawdy i zapewnienia sprawiedliwości 298 ofiarom katastrofy MH17 oraz postawienia winnych przed sądem.

„Odnosząc się do swoich poprzednich oświadczeń, UE odnotowuje wszystkie kroki, które zostały podjęte w tym zakresie i oczekuje, że Rosja uzna swoją odpowiedzialność i w pełni będzie współpracować w wysiłkach na rzecz ustanowienia odpowiedzialności, w tym poprzez negocjacje z Australią i Holandią” – powiedział szef europejskiej dyplomacji.

Przypomnijmy: samolot pasażerski, rejs MH17, Malezyjskich Linii Lotniczych z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony 17 lipca 2014 r. nad okupowanym przez Rosję terytorium obwodu donieckiego. W katastrofie zginęło 298 pasażerów i członków załogi. Większość ofiar (196 osób) to obywatele Holandii.

24 maja 2018 r. międzynarodowy zespół śledczy dostarczył dodatkowe dowody na kluczową rolę Rosji w katastrofie samolotu MH17. Śledczy stwierdzili, że przeciwlotniczy system rakietowy „Buk”, którym zestrzelono samolot, należy do 53. Brygady Rakietowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej stacjonującej w Kursku.

19 czerwca 2019 r. wspólny zespół śledczy ogłosił, że pierwszymi czterema podejrzanymi o tragedię lotu MH17 są rosyjski terrorysta Igor Girkin (Striełkow), który latem 2014 r. był tzw. ministrem obrony „DRL”, gen. Siergiej Dubinski („Chmuryj”), dowódca „wywiadu DRL”, Oleg Pułatow („Giurza”), który w 2014 roku był dowódcą 2. wydziału „GRU DRL”, a także Leonid Charczenko („Krot”), który był dowódcą „batalionu rozpoznawczego” donieckich „separatystów”.

Od 9 marca 2020 roku przeciwko nim trwa proces przed Sądem Okręgowym w Hadze. Żaden z nich nie uczestniczy w rozprawach sądowych.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

MH17 zestrzelony na polecenie Kremla. Ustalenia holenderskich śledczych