Administracja Joe Bidena po wielomiesięcznych naradach dała zielone światło dla dostaw na Ukrainę samolotów bojowych, będących na uzbrojeniu krajów NATO, Informuje o tym CNN, powołując się na źródła w Białym Domu. W publikacji odnotowano, że Stany Zjednoczone wysłały sygnał do swoich europejskich sojuszników, że pozwolą im eksportować na Ukrainę myśliwce F-16 produkcji amerykańskiej.

Już cztery kraje UE, a także Norwegia, publicznie dały do zrozumienia, że są gotowe dostarczyć te samoloty Ukrainie, która otrzymała już rakiety dalekiego zasięgu i nowoczesne zachodnie systemy obrony powietrznej. Według brytyjskiego Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS): Belgia, Wielka Brytania, Dania i Holandia są w stanie wspólnie zapewnić 125 myśliwców F-16 w pełnej gotowości bojowej. Norwegia również otrzymała w ubiegłym roku pewną liczbę darmowych F-16 (ich liczby nie podano), które zastąpiła nowoczesnymi F-35 i jest teraz gotowa podzielić się nimi z Kijowem. Ukraina, zdaniem Instytutu, na razie prosi o niewiele – od 24 do 36 bojowników.

Szkolenie ukraińskich pilotów na amerykańskich myśliwcach F-16 potrwa zaledwie cztery miesiące – znacznie krócej, niż wcześniej spodziewali się partnerzy Ukrainy. O tym informuje Yahoo News, powołując się na wewnętrzny raport Sił Powietrznych USA.

Dziennikarze otrzymali wewnętrzny dokument, w którym Stany Zjednoczone analizowały szkolenie dwóch ukraińskich pilotów — pilotów MiG-29 i Su-27 — na symulatorze lotu w Morris Air Force Base (Arizona) w okresie luty-marzec 2023 r. Piloci nie byli wcześniej szkoleni na F-16 poza krótkim wprowadzeniem i spędzili na symulatorze dziewięć sesji o łącznym czasie trwania 11,5 godziny. Ich postępy oceniali doświadczeni instruktorzy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, którzy spędzili tysiące godzin na samolotach F-16.

Jeden z instruktorów zauważył, że ukraińscy piloci byli w stanie wykonać szereg „względnie technicznych manewrów” w symulowanych warunkach, w tym lądować samolotem po awarii silnika, a także wykonywać ataki w oparciu o parametry ustawione w symulacji.

Według instruktorów główną trudnością szkolenia jest awionika F-16 w języku angielskim. Jednocześnie zauważyli, że obaj ukraińscy piloci stali się zauważalnie lepsi w języku angielskim w ciągu dwóch tygodni. Piloci nie byli również zaznajomieni z formacjami bojowymi amerykańskich samolotów, ponieważ „byli przeszkoleni w zakresie taktyki z czasów sowieckich”.

Mimo to w raporcie stwierdzono, że ukraiński pilot może ukończyć szkolenie na F-16 w ciągu czterech miesięcy. Stany Zjednoczone udostępniły ten dokument oceniający niektórym sojusznikom z NATO.

Yahoo News zauważa, że dokument zwiększy presję na kluczowych partnerów Ukrainy, z których niektórzy argumentowali, że zachodnie myśliwce są zbyt wyrafinowane, a szkolenie pilotów zajmie zbyt dużo czasu. W szczególności zastępca sekretarza obrony USA Colin Kahl powiedział, że ukraińscy piloci będą potrzebować „około 18 miesięcy”, aby opanować F-16.

„Biały Dom znajduje się pod rosnącą presją ze strony członków Kongresu i sojuszników” – podaje amerykańska stacja, ale na razie Stany Zjednoczone nie chcą dostarczać Ukrainie własnych F-16, mówią źródła CNN. Po części wynika to z kosztu samolotów: gdyby zostały uwzględnione w standardowym pakiecie pomocy wojskowej, pochłonęłyby znaczną część kwoty zatwierdzonej przez Kongres. Z zatwierdzonych w grudniu ub.r. 48 mld dol. około 6 mld pozostało niewykorzystanych na początku maja, a limit ten zostanie wykorzystany do połowy lipca.

Później CNN poinformowało, że prezydent USA Joe Biden na szczycie G7 w Hiroszimie potwierdził możliwość dostaw amerykańskich myśliwców F-16 na Ukrainę.

PRZECZYTAJ:

Wielka Brytania i Holandia będą współpracować przy zakupie F-16 dla Ukrainy – BBC

KOMENTARZ REDAKCJI

W 1994 r. Ukraina dobrowolnie zrezygnowała z trzeciego na świecie potencjału nuklearnego. Dzięki dobrej woli Ukrainy zostały zniszczone nuklearne balistyczne pociski międzykontynentalne i strategiczne bombowce.

Memorandum Budapeszteńskie podpisane 5 grudnia 1994 roku miało zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo. Stany Zjednoczone, Rosja i Wielka Brytania zobowiązały się do respektowania suwerenności a integralności terytorialnej Ukrainy oraz powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko jej niepodległości i integralności terytorialnej.

Jednak Rosja złamała swoje zobowiązania. Wiosną 2014 r. Putin anektował Krym, rozpętał wojnę w Donbasie i próbuje zakwestionować niezależność Ukrainy. Co więcej, ignorując wolę narodów Europy Środkowo-Wschodniej, z maniakalnym uporem próbuje narzucić Stanom Zjednoczonym temat negocjacji o nowym podziale świata na strefy wpływów.

Rosja stała się egzystencjalnym zagrożeniem dla Ukrainy i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Wielokrotnie ostrzegałem, że Rosja opracowuje szczegółowy plan agresji i terroru wobec krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W tym stwierdzeniu nie ma najmniejszej przesady. O istnieniu takiego planu świadczą liczne odtajnione dane ukraińskiej i zachodnich agencji wywiadu, a także nagminne wypowiedzi samych rosyjskich strategów, polityków oraz wielokrotne publikacje kremlowskich propagandystów, którzy ostatnio zaczęli urządzać histerię w sprawie konieczności „denazyfikacji” Polski. I to nie jest przypadek. Rzeczywiście, w ultimatum, jakie rosyjskie MSZ w grudniu ubiegłego roku wystosowało wobec USA i NATO, pojawiło się żądanie rozbrojenia krajów Europy Środkowo-Wschodniej, czyli przywrócenia Moskwie dawnej strefy wpływów na Starym Kontynencie.

Dlaczego Rosja nienawidzi Polski?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „ANTYPOLONIZM. ZWYCZAJNY ROSYJSKI FASZYZM”

Putin popełnia poważne zbrodnie przeciwko ludzkości, ponieważ czuje absolutną bezkarność, grożąc całemu światu bronią jądrową. Psychopata z bunkra praktycznie otwarcie grozi Zachodowi, mówiąc, że jeśli będzie mu uniemożliwiać zorganizowanie ludobójstwa na Ukrainie, użyje broni jądrowej przeciwko państwom NATO.

Ukraina jest tylko pierwszym celem zbrodniarza wojennego. Kremlowski paranoik marzy o odbudowie Imperium Rosyjskiego i dawnej strefy wpływów w Europie, która obejmuje całą wschodnią flankę NATO, czyli kraje bałtyckie, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię.

PRZECZYTAJ:

Putin marzy o wskrzeszeniu Imperium Rosyjskiego

Trzecie Imperium. O czym marzy gospodarz Kremla?

Wróg u bram. Kreml chce zniszczyć Polskę i podbić Europę

Jeśli Zachód ulegnie Putinowi na Ukrainie, będzie on nadal wymachiwał jądrową maczugą, bezkarnie dopuszczając się agresji i ludobójstwa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Dlatego stosowanie szantażu nuklearnego jest kategorycznie niedopuszczalne. Świat nie powinien tego tolerować!

Jeśli Zachód będzie ulegać zastraszaniu Putina, może to doprowadzić do znacznie większych katastrof dla ludzkości niż nawet ograniczone użycie broni jądrowej. Kremlowska bestia musi być surowo ostrzeżona, że każda próba użycia broni masowego rażenia pociągnie za sobą natychmiastową, twardą, odpowiednią i lustrzaną reakcję.

Moskiewski zbrodniarz wojenny musi zdać sobie sprawę, że jego szantaż nie będzie miał najmniejszego wpływu na wolę suwerennych i wolnych narodów. Musi raz na zawsze porzucić takie instrumenty polityki zagranicznej. Musi również wyraźnie i jasno zrozumieć, że poniesie surową i nieuniknioną karę, jeśli nadal będzie popełniał ciężkie zbrodnie przeciwko ludzkości.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

„Nowa Norymberga”. Ukraina chce utworzyć specjalny trybunał dla Putina

Operacja „Dzień Sądu”. Ukraina stworzyła jednostkę do zniszczenia rosyjskich zbrodniarzy wojennych

Rosja po Putinie. Jednym z warunków zniesienia sankcji powinna być rezygnacja z broni jądrowej

Co Putin planował zrobić z Polską i Europą?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „WRÓG U BRAM”

JAKĄ PRZYSZŁOŚĆ DLA UKRAINY, POLSKI I EUROPY PRZYGOTOWYWAŁA ROSJA?
Zobacz nasz film „Wojna na Ukrainie. Plan ludobójstwa zatwierdził osobiście Putin”

Nadchodzi III wojna światowa❓
BEZKARNOŚĆ ROZZUCHWALA ROSJĘ❗️

Jak Merkel podhodowała nowego Führera w Moskwie?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „PĘTLA GAZOWA KREMLA: NORD STREAM 2 WPĘDZIŁ EUROPĘ W PUŁAPKĘ”

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NAJNOWSZY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „LUDOBÓJSTWO 2022” 

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU „GEOPOLITYKA”

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: