Stany Zjednoczone zidentyfikowały co najmniej 18 obiektów utworzonych przez Rosję w celu zatrzymania i przymusowej deportacji obywateli ukraińskich do Federacji Rosyjskiej. Obozy filtracyjne powstały jeszcze przed inwazją na Ukrainę.

O tym oświadczyła wiceszefowa amerykańskiej misji przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Courtney Austrian i dodała, że rosyjscy urzędnicy przygotowywali się do procedury filtracji jeszcze przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę 24 lutego, podaje New York Times.

„Rosyjscy urzędnicy prawdopodobnie sporządzili listy w celu filtrowania i zatrzymywania obywateli Ukrainy, którzy zagrażają rosyjskiej kontroli nad Ukrainą, w tym każdego o poglądach proukraińskich – polityków i aktywistów, a także urzędników służby bezpieczeństwa”.

Courtney Austrian

Wiceszefowa amerykańskiej misji przy OBWE

„Do tej pory zidentyfikowano co najmniej 18 miejsc filtracyjnych po obu stronach granicy między Ukrainą a Rosją”

– zaznaczyła Courtney Austrian. Wyjaśniła, że rosyjscy urzędnicy i ich pachołkowie z samozwańczych enklaw terrorystycznych w Donbasie założyli „obozy filtracyjne” w szkołach, ośrodkach sportowych i instytucjach kulturalnych, w tym w częściach Ukrainy niedawno przejętych przez rosyjskich najeźdźców.

Courtney Austrian nazwała filtrację ludności „procesem stalinowskim”, dodając, że ten mechanizm jest „kolejnym w długiej historii Rosji przypadkiem wykorzystywania masowej deportacji i depopulacji w celu kontrolowania i podporządkowania sobie ludzi”.

Wcześniej ukraiński rząd poinformował, że do Rosji przymusowo przesiedlono ok. 1,6 mln osób, w tym ok. 250 tys. dzieci. Liczby te nie mogą być niezależnie zweryfikowane.

„Nie ma rejestru państwowego; nie ma infolinii, na które można zadzwonić; nie ma odpowiedzialności w sprawie rozliczalności”

– powiedziała Austrian.

Jako przykład podała wywiady, jakich uciekinierzy z obozów filtracyjnych udzielali mediom. W szczególności opowiadali o tym, jak odebrano im paszporty i jak niektórym uciekinierom zaproponowano ubieganie się o obywatelstwo rosyjskie.

Zeznania osób, które uciekły z Rosji po „przefiltrowaniu”, przekazane dziennikarzom The New York Times i innych mediów, zawierają historie o zaginięciach, przesłuchaniach, pobiciach i torturach osób podejrzanych o związki z ukraińskimi siłami zbrojnymi. Jak wynika z zeznań rosyjskich uciekinierów, po obozach filtracyjnych Ukraińcy byli wysyłani do miast w całej Rosji, często do pogrążonych w kryzysie regionów w pobliżu Chin lub Japonii.

To kolejny dowód na to, że krwawy kremlowski maniak i zbrodniarz wojenny Władimir Putin starannie zaplanował i przygotował ludobójstwo na ludności ukraińskiej na długo przed otwartą, zakrojoną na dużą skalę agresją na Ukrainę. Nasz portal wielokrotnie pisał o tych planach bandy kremlowskich bestii.

Wiceszefowa misji USA w OBWE dodała, że Waszyngton będzie ścigał przestępców zaangażowanych w proces tworzenia systemu obozów filtracyjnych dla Ukraińców i ich deportacji w głąb państwa-agresora.

„Powiem jasno: wszyscy odpowiedzialni za przymusowe przesiedlenie ukraińskich cywilów do Rosji zostaną zidentyfikowani i pociągnięci do odpowiedzialności za naruszenie prawa międzynarodowego”

– stwierdziła Austrian.

PRZECZYTAJ:

Plan ludobójstwa zatwierdził osobiście Putin

Przypomnijmy, 20 lutego, na kilka dni przed rozpoczęciem zakrojonej na szeroką skalę inwazji rosyjskiej na Ukrainę, władze USA powiadomiły Organizację Narodów Zjednoczonych, że są w posiadaniu „rzetelnych informacji” o tym, iż Kreml planuje aresztowania i masakry Ukraińców, którzy sprzeciwiają się polityce Moskwy. I że po inwazji na Ukrainę Rosja zamierza zaprowadzić na okupowanych terytoriach masowy terror.

O liście rządu amerykańskiego do wysokiej komisarz ONZ ds. praw człowieka napisało kilka zachodnich agencji informacyjnych, m.in. AFP, Reuters i DPA. Również portal Jagiellonia.org, który powołał się na amerykańską rządową rozgłośnię Radio Wolna Europa/Radio Swoboda.

W liście tym podpisanym przez ambasador USA przy ONZ w Genewie Bathshebę Nell Crocker przedstawiono szczegóły „alarmujących informacji” zebranych przez amerykański wywiad. „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni łamaniem praw człowieka przez Rosję w tych częściach Ukrainy, które już okupowała, i mamy wszelkie powody, by sądzić, że te praktyki nasilą się po nowej [rosyjskiej] ofensywie wojskowej” – czytamy w nim.

„Mamy wiarygodne dane, z których wynika, że rosyjskie służby specjalne opracowują listy obywateli Ukrainy, których po inwazji należy zabić albo umieścić w obozach” – brzmi tekst listu.

Celem represji będą m.in. dziennikarze, działacze, a także rosyjscy i białoruscy dysydenci, którzy obecnie ukrywają się na Ukrainie, oraz przedstawiciele mniejszości religijnych i etnicznych.

„Ponadto dysponujemy wiarygodnymi informacjami, że rosyjska armia planuje podjąć śmiercionośne działania, by rozpędzić pokojowe protesty albo w inny sposób przeciwdziałać pokojowemu oporowi ludności cywilnej” – czytamy w liście podpisanym przez amerykańską ambasador.

PRZECZYTAJ:

Scenariusz ludobójstwa. Rosyjska agencja propagandowa ujawnia plany Putina

Z kolei amerykański dwumiesięcznik „Foreign Policy”, powołując się na wysokich amerykańskich urzędników zaznajomionych z danymi wywiadowczymi USA, opublikował informację, że jeśli Rosji uda się zająć Ukrainę, rosyjskie służby specjalne rozpoczną masowe aresztowania i zabójstwa.

Rosja starannie zaplanowała kampanię masowego terroru przeciwko aktywistom i politykom, którzy sprzeciwiają się agresywnej strategii geopolitycznej Kremla. Czasopismo napisało to samo, co zostało zawarte w liście rządu USA do ONZ: że po ataku na Ukrainę dojdzie do eliminacji przeciwników politycznych, działaczy antykorupcyjnych, a także białoruskich i rosyjskich dysydentów mieszkających na Ukrainie.

Dziennikarze „Foreign Policy” przywołali „cztery osoby zaznajomione z amerykańskimi danymi wywiadowczymi”, które stwierdziły, że Rosja przygotowała szczegółowe listy ukraińskich aktywistów, działaczy, polityków i innych znanych osób przeznaczonych do zabicia lub wysyłki do obozów.

Wysocy urzędnicy administracji Joe Bidena są zszokowani liczbą tych list – jest na nich dosłownie każdy, kto mógłby się sprzeciwić rosyjskiej okupacji.

Inny urzędnik „pod warunkiem zachowania anonimowości” powiedział, że USA odtajniły część swoich danych wywiadowczych i przekazały je Ukrainie jako ostrzeżenie. Wcześniej szczegóły tego scenariusza opisał tabloid „Bild”.

PRZECZYTAJ:

Marionetkowy rząd i obozy koncentracyjne. Bild ujawnia plan Putina

W rzeczywistości Rosja szykowała takie plany od bardzo dawna. „Głos Polonii” i Jagiellonia.org wielokrotnie o tym pisały, opierając się na informacjach ujawnianych przez przedstawicieli ukraińskich służb specjalnych. Od 2014 roku wielokrotnie ostrzegałem w swoich artykułach o istnieniu takiego scenariusza.

Marionetki Moskwy od 2005 roku aktywnie wdrażały w życie tajną operację pod kryptonimem Monolit, opracowaną przez FSB. Kremlowski plan przewidywał złamanie oporu i ustanowienie brutalnej dyktatury na Ukrainie. Setki tysięcy opozycjonistów miały być wysłane do obozów koncentracyjnych. Wkrótce taki sam los miał spotkać Polaków i narody państw bałtyckich.

„Mamy niepodważalne dowody realizacji operacji specjalnej »Monolit«” – oświadczył ówczesny szef SBU Wałentyn Naływajczenko w wywiadzie udzielonym programowi TSN Tyżdeń ukraińskiej telewizji 1+1, który został wyemitowany 22 lutego 2015 roku. Celem tej operacji, w której uczestniczył Wiktor Janukowycz i inni prorosyjscy ukraińscy przywódcy, było utrzymanie władzy do 2020 roku.

Operacja FSB przewidywała również scenariusz militarny. Kreml szykował się do rozprawienia się z akcjami nieposłuszeństwa podczas wyborów prezydenckich w 2015 roku na Ukrainie. Rosyjskie służby specjalne wraz ze swoimi marionetkami przygotowywały się do przekształcenia Ukrainy w ogromny obóz koncentracyjny.

„Byłby to kraj autorytarny, faszystowski. Ponieważ [Janukowycz] nie miałby innego wyboru. Setki tysięcy [przeciwników reżimu] zostałyby aresztowane i postawione przed sądem. Być może zginęłyby dziesiątki tysięcy ludzi. To byłaby ruina. W tej sytuacji byłoby to państwo policyjne i faszystowskie” – powiedział Mykoła Małomuż, były szef Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy.

Obozy koncentracyjne dla dysydentów i okrutny despotyzm dla wszystkich pozostałych – taką przyszłość dla Europy przygotowywała Rosja kontrolowana przez byłych funkcjonariuszy KGB. I gdyby nie rewolucja godności i zacięty opór Ukraińców w Donbasie, „uprzejme zielone ludziki” w najbliższej przyszłości pojawiłyby się na ulicach miast Europy Środkowo-Wschodniej. Rewolucja 2013-2014 w Kijowie pokrzyżowała te plany. Na Ukrainie trwa wojna o przyszłość cywilizacji europejskiej.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

PRZECZYTAJ WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

OGLĄDAJ NASZ FILM O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

ZOBACZ TAKŻE: