Ukraina jest ważnym państwem, a nie tylko geograficznym sercem Europy – powiedział sekretarz stanu USA Mike Pompeo podczas piątkowej roboczej wizyty w Kijowie, informuje serwis internetowy prezydenta Ukrainy.

„W rzeczywistości [Ukraina] jest twierdzą i fortecą między Europą Wschodnią a autorytaryzmem . Z pewnością jest to kraj, który karmi Europejczyków i wspiera rury ogrzewające Europę”.

Michael Richard „Mike” Pompeo

Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych w administracji prezydenta Donalda Trumpa

Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił, że Stany Zjednoczone są i nadal będą kluczowym sojusznikiem Ukrainy.

PRZECZYTAJ:

USA: Ukraina i Gruzja są długoterminowymi bastionami chroniącymi Zachód przed agresją Rosji

W październiku ubiegłego roku Donald Trump powiedział, że Ukraina jest „wielkim i pięknym” murem, który chroni Europę przed Rosją i ostro skrytykował UE z powodu niewystarczającego wsparcia dla Ukrainy z ich strony. „Nienawidzę tego, gdy USA dają więcej pieniędzy niż inne … Ukraina pomaga Europie i krajom europejskim znacznie bardziej niż nam … To jest jak ściana między Rosją a Europą. To duża, szeroka, piękna ściana” – podkreślił prezydent Stanów Zjednoczonych

Przypomnijmy, latem 2018 r. ówczesny asystent sekretarza stanu USA ds. europejskich i euroazjatyckich Wess Mitchell podczas wystąpienia w amerykańskim think tanku Heritage Foundation powiedział, że: „Musimy patrzeć na Zachód jak na wspólnotę krajów demokratycznych, zjednoczonych przez historię, kulturę i wspólnie poniesione ofiary. Niektórzy członkowie tej wspólnoty to stare demokracje, niektórzy nie. Niektórzy są w Unii Europejskiej albo w NATO, inni nie. Niektórzy są słabi, niektórzy silni. Niektórzy są geograficznie na uboczu, niektórzy w centrum wydarzeń. Ukraina i Gruzja są członkami Zachodu zarówno historycznie, jak i poprzez dzisiejsze wybory ich narodów. Wielka Brytania pozostanie w sercu Zachodu i po Brexicie. Najważniejsze jest to, by istniały również inne niż instytucje czynniki, które nas łączą. Instytucje są narzędziem, nie zaś celem”.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

NATO: Obrona Ukrainy jest obroną nas samych

Amerykański generał: Ukraińscy żołnierze walczą z Rosją, broniąc nas wszystkich

Dopóki Ukraińcy bronią okolic lotniska w Doniecku, Rosja Polsce nie zagraża

Prof. Żurawski vel Gajewski: „Każdy rosyjski czołg zniszczony w Donbasie nigdy nie pojawi się w Polsce”