W sobotę 9 lipca sekretarz stanu USA Antony Blinken odbył długie spotkanie z szefem chińskiej dyplomacji Wang Yi. Politycy spotkali się na Bali dzień po szczycie ministrów spraw zagranicznych G20.

Szef Departamentu Stanu przez pięć godzin nakłaniał swojego chińskiego kolegę do odrzucenia ogłoszonego przez Pekin neutralnego stanowiska w sprawie wojny na Ukrainie i potępienia rosyjskiej agresji, informuje The New York Times.

„Próbowałem przekazać członkowi Rady Państwa [ChRL], że rzeczywiście jest to moment, w którym wszyscy musimy działać na rzecz potępienia rosyjskiej agresji. Pekin deklaruje neutralność. Zacząłbym od stwierdzenia, że ​​dość trudno jest zachować neutralność, jeśli chodzi o tę agresję. Jest oczywisty agresor i jest oczywista ofiara”.

Antony Blinken

Sekretarz stanu USA

Na konferencji prasowej po rozmowach Blinken powiedział dziennikarzom, że nie wierzy, iż Chiny zachowały neutralność w kwestii wojny, którą Federacja Rosyjska rozpętała przeciwko Ukrainie. Sekretarz stanu USA zaznaczył, że prezydent Xi Jinping pozostaje wierny deklaracji partnerstwa z rosyjskim dyktatorem Władimirem Putinem ogłoszonej w lutym br. Stwierdził też, że Chiny wspierają Rosję w ONZ i zwrócił uwagę, że chińskie media państwowe szerzą rosyjską propagandę. Ponadto Blinken zauważył, że Pekin i Moskwa przeprowadziły w maju wspólne ćwiczenia bombowców strategicznych.

W nadchodzących tygodniach odbędą się negocjacje prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena i przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga, zapowiedział Antony Blinken.

PRZECZYTAJ:

Rosyjska gazeta alarmuje: Chińskie media otwarcie zadeklarowały roszczenia terytorialne wobec Rosji

Dyplomata: „Nadchodzi czas, kiedy musi upaść ostatnie imperium zła”. Rozpad Rosji powinien stać się strategicznym celem USA, UE i Chin

Przypomnijmy, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w Japonii Serhij Korsunski w sierpniu ubiegłego roku w wywiadzie udzielonym telewizji „Dom” oświadczył, że Putin szaleńczo boi się Chin i dodał, że dla Pekinu Rosja to nie tylko młodszy partner, to także dodatek surowcowy.

Nawet kiedy Chiny i Rosja prowadzą wspólne ćwiczenia wojskowe, niektórzy analitycy na Zachodzie żartują, że Chiny prowadzą rekonesans na terytorium Rosji, przygotowując się na upadek reżimu Putina. To kraj, którego Putin szaleńczo się boi – powiedział ukraiński dyplomata.

Dyplomata przypomniał, że chińskie inwestycje w Rosji spadały dziesiątki razy w ciągu ostatnich kilku lat i dodał, że prioretytowy interes Chin kojarzy się przede wszystkim nie z Moskwą, ale z krajami Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

„Chiny budują swoją politykę w znacznie mądrzejszy i zróżnicowany sposób. Ale jego handel z Rosją wynosi ponad 100 miliardów dolarów, jego handel ze Stanami Zjednoczonymi wynosi 750 dolarów. Jest dość oczywiste, że dla Chin dużo większe zainteresowanie leży przede wszystkim w regionie, są to kraje ASEAN. To jest Japonia, Korea Południowa. I oczywiście to są Stany Zjednoczone”

– powiedział dyplomata.

Jego zdaniem podstawą wspólnych działań rosyjsko-chińskich „jest bardzo pragmatyczna i bardzo kapitalistyczna kalkulacja” Pekinu.

„Nawet kiedy [Chiny i Rosja] prowadzą wspólne ćwiczenia wojskowe, wiecie, niektórzy analitycy na Zachodzie żartują, że Chiny prowadzą rekonesans na terytorium Rosji, przygotowując się na upadnięcie reżimu Putina. Nie będę twierdził, że tak jest. Ale taka opinia jest wyrażona niemal żartem”

– powiedział ambasador Ukrainy w Japonii.

Rosja jest interesująca dla Chin tylko jako młodszy partner i źródło surowców po cenie korzystnej dla Pekinu, podkreślił Korsunski.

„To znaczy, musimy bardzo jasno zrozumieć: Chiny są globalnym graczem, Chiny mają szalone interesy na świecie, a Rosja jest tylko młodszym partnerem, który służy jako źródło ważnych zasobów, które Chiny otrzymują stamtąd bezpiecznie w bardzo dobrej cenie”

– podsumował dyplomata.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Krym to Ukraina! Chiny nie uznają bezprawnej aneksji ukraińskiego półwyspu przez Rosję

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

OGLĄDAJ NASZ FILM O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

ZOBACZ TAKŻE: