Ukraina uczestniczy w budowaniu nowych sojuszy regionalnych i aktywnie współpracuje z sąsiadami na rzecz stworzenia pasa bezpieczeństwa i dobrobytu na pomoście bałtycko-czarnomorskim – pisze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba na Facebooku.

Jutro w Warszawie zorganizujemy wspólne przeciwdziałanie współczesnym wyzwaniom i stworzymy wspólną wizję przyszłości regionu. Na Warszawskim Forum Bezpieczeństwa (Warsaw Security Forum) porozmawiamy o przyszłości regionu bałtycko-czarnomorskiego. Aby wykorzystać wszystkie jego możliwości, Ukraina aktywnie współpracuje z sąsiadami na rzecz stworzenia pasa bezpieczeństwa i dobrobytu między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym. W półtora roku stworzyliśmy cztery nowe formaty międzynarodowe: Trójkąt Lubelski z Polską i Litwą, Trio Stowarzyszone z Gruzją i Mołdawią, Kwadrygę z Turcją oraz Platformę Krymską.

Budowanie dobrosąsiedzkich relacji z zaprzyjaźnionymi krajami sąsiedzkimi w celu zapewnienia pokoju, bezpieczeństwa międzynarodowego i zrównoważonego rozwoju w regionie Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego jest jednym z priorytetów Strategii Polityki Zagranicznej.

Aktywnie rozwijamy nowe sojusze regionalne. Jutro spotkamy się w formacie Trójkąta Lubelskiego z polskim przyjacielem i kolegą Zbigniewem Rau oraz wiceministrem spraw zagranicznych Litwy Mantasem Adomenasem. Kluczowe tematy: bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego i Czarnego, przeciwdziałanie Nord Stream-2, integracja Ukrainy z UE i NATO.

Dmytro Kułeba

Minister spraw zagranicznych Ukrainy

Przypomnijmy,na początku lipca br. w Wilnie, szefowie MSZ: Polski – Zbigniew Rau, Litwy – Gabrielius Landsbergis i Ukrainy – Dmytro Kułeba podpisali Mapę drogową Trójkąta Lubelskiego oraz Deklarację o wspólnym dziedzictwie

PRZECZYTAJ:

Deklaracja ministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Lubelskiego o wspólnym dziedzictwie europejskim i wspólnych wartościach (WIDEO)

„Zdajemy sobie sprawę, że dzielimy wspólne dziedzictwo I Rzeczpospolitej (…) to jest wolność, suwerenność narodu i rozdział władz oraz przekonanie, że władza pochodzi od narodu. I wierzymy, że to jest nasza tradycja, która dziś nas łączy”

— powiedział Zbigniew Rau dziennikarzom.

Dodał, że to stanowisko prowadzi też do refleksji, że w naszej części Europy widocznych jest wiele zagrożeń dla tego dziedzictwa i wartości. Podkreślił, że te wartości i dziedzictwo, o których wspomniał, inspirują do wspólnego działania wszystkie trzy państwa.

Trójkąt Lubelski jest formatem współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą. Powołany został w 2020 roku, a jego celem jest pogłębianie współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej między tymi państwami oraz wspieranie euroatlantyckich dążeń Ukrainy.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Tarcza Europy

Bałtycko-Czarnomorska Szachownica

„Trzy miecze 2021”. Na Ukrainie rozpoczęły się wspólne manewry wojskowe państw Trójkąta Lubelskiego: Polski, Litwy, Ukrainy z udziałem USA