„Rosyjskie siły zbrojne stanowią zagrożenie egzystencjalne dla Stanów Zjednoczonych” – powiedział generał broni Scott D. Berrier, dyrektor Agencji Wywiadu Obronnego USA, podczas przesłuchania w Kongresie przed Senacką Komisją Sił Zbrojnych – informuje rządowa rozgłośnia Stanów Zjednoczonych Voice of America.

Według Berriera rosyjskie wojsko jest wykorzystywane do utrzymywania wpływów na sąsiednie państwa, „konkurowania z globalną przewagą Stanów Zjednoczonych i przymuszania przeciwników, którzy kwestionują żywotne interesy narodowe Rosji”.

„Moskwa nadal inwestuje w swoje strategiczne siły nuklearne, w nowe możliwości wzmocnienia strategicznego odstraszania, a to stwarza zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych”.

Scott D. Berrier

Generał broni, dyrektor Agencji Wywiadu Obronnego USA

Rosja twierdzi, że zmodernizowała 82 procent swojej triady nuklearnej i opracowuje kilka nowych systemów jądrowych zaprojektowanych do przezwyciężenia systemów obrony przeciwrakietowej – powiedział Berrier.

Dodał, że mają one dać Rosji możliwość „wyrządzenia szkód, które prawdopodobnie byłyby nie do przyjęcia dla Zachodu”.

„Rosja opracowuje nowe okręty podwodne z pociskami balistycznymi, wyposażając swoje ciężkie bombowce w precyzyjne pociski manewrujące i modernizując międzykontynentalne rakiety balistyczne. Nowy ciężki międzykontynentalny pocisk balistyczny, transoceaniczna bezzałogowa torpeda i międzykontynentalny pocisk manewrujący – wszystkie z bronią jądrową – mogą zostać postawione w stan pogotowia pod koniec tej dekady”

– ostrzega szef amerykańskiego wywiadu wojskowego.

PRZECZYTAJ:

Putin poszedł drogą Korei Północnej

W stosunkach między Rosją a Stanami Zjednoczonymi utrzymują się wzmożone napięcia. Wcześniej w tym miesiącu Waszyngton nałożył sankcje na Moskwę za ingerencję w wybory prezydenckie w 2020 roku, cyberatak SolarWinds, trwającą okupację Krymu i „poważne naruszenia praw człowieka” na ukraińskim półwyspie.

Berrier podkreślił, że siła rosyjskiej armii opiera się na inwestycjach w broń jądrową i jej rozwój, a także na „broni konwencjonalnej, przeznaczonej głównie do operacji obronnych i regionalnych”.

„Rosja ma coraz większe możliwości zademonstrowania siły za pomocą precyzyjnych pocisków manewrujących dalekiego zasięgu i ograniczonych zdolności ekspedycyjnych”

– dodał amerykański generał.

Dyrektor Agencji Wywiadu Obronnego USA zaznaczył, że rosyjskie dowództwo wojskowe w prowadzeniu szkoleń i ćwiczeń bierze pod uwagę doświadczenia z operacji w Syrii.

Scott D. Berrier potwierdził również, że Rosja modernizuje swoją fabrykę głowic jądrowych i produkuje „setki głowic jądrowych każdego roku” i dodał, że podczas gdy Stany Zjednoczone przestrzegają moratorium na próby jądrowe o zerowej mocy, Rosja tego nie robi.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Moskwa rzuca miliardy dolarów na potrzeby wojny psychologicznej (WIDEO)

Rosja znów grozi atomem! Wpływowy rosyjski propagandzista wymienił cele nuklearne w Stanach Zjednoczonych (WIDEO)

Rosjanie ćwiczą uderzenie na Polskę! Przeciek z estońskiego rządu

Rosja trenowała III wojnę światową. Nadzorował Putin…

To jest wojna! Propaganda antyamerykańska jest częścią wojny informacyjnej przeciwko Polsce