Jak pierwszy poinformował o tym asystent jednego z deputowanych w Radzie Najwyższej Ukrainy, a informację rozpowszechniło kilka ukraińskich portali internetowych, w tym portal śledczy „Dziennikarze przeciw korupcji”.

Ministerstwo Polityki Społecznej Ukrainy, pod presją Ministerstwa Finansów, przygotowało projekt ustawy dotyczącej zniesienia emerytur, zasiłków mieszkaniowych i „becikowego” dla osób posiadających ważny paszport innego państwa lub „Kartę Polaka”, a także członków organizacji politycznych i społecznych, które zagrażają interesom narodowym Ukrainy.

W ten sposób władze ukraińskie wyraźnie poszukują oszczędności budżetowych, jednak chcą to uczynić po przykryciem dyskryminacji mniejszości narodowych.

Urzędnicy Ministerstw Finansów oraz Polityki Społecznej planują w ten sposób zaoszczędzić 1,8 mld hrywien rocznie począwszy od 2021 r. Według szefa Departamentu Pomocy Społecznej w Ministerstwie Polityki Społecznej A. Charczenki, ustaleniem osób, które mają podlegać tej ustawie, zajmie się Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Weryfikacja odbiorców świadczeń społecznych zostanie przeprowadzona z wykorzystaniem mechanizmu przewidzianego w niedawno zatwierdzonym projekcie ustawy „W sprawie weryfikacji i monitorowania płatności publicznych”.

PRZECZYTAJ:

„Prorosyjska Ukraina”. Kreml przygotowuje operację geopolityczną, która dla Polski będzie oznaczała katastrofę

Jeśli ustawa wejdzie w życie, to od przyszłego roku tylko świadczeń emerytalnych może zostać pozbawionych 530 tys. osób. Dziennikarze ostrzegają jednak, że w związku z tym będzie dochodziło do nadużyć, bo w prawodawstwie ukraińskim przewidziano już kary za „podwójne obywatelstwo” oraz organizacjach „separatystycznych”. Istnieją również ograniczenia dotyczące świadczeń socjalnych dla tych, którzy sprzeciwiają się „ustawie językowej”.

Niewykluczone również, że wobec takiej w interpretacji tej potencjalnie nowej ustawy urzędnicy mogą odbierać emerytury i dodatki mieszkaniowe członkom wszystkich organizacji mniejszości narodowych i wszelkich stowarzyszeń społecznych, niewygodnych dla władzy.

Oszczędności budżetowe są wątpliwe, za to niewątpliwie wzrosną nadużycia, dyskryminacja i korupcja. Taka polityka Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Polityki Społecznej może też doprowadzić do niepokojów społecznych i protestów mniejszości narodowych, co spowoduje reakcję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Źrodło: Pero.org.ua, Kresy24.pl

PRZECZYTAJ:

Realizacja scenariusza Kremla na Ukrainie jest w pełnym toku

Kołomojski grozi Polsce: „Rosyjskie czołgi staną pod Krakowem i Warszawą”

Wpływ Kołomojskiego na Zełenskiego to duży problem – szef ambasady USA na Ukrainie