Ambasada USA w Moskwie poinformowała, że od środy zamierza zawiesić wydawanie nieimigracyjnych wiz dla obywateli Rosji. W konsulacie w Moskwie – na 8 dni, a w placówkach w Sankt Petersburgu, Jekaterynburgu i Władywostoku – bezterminowo.

Amerykańska administracja podkreśla, że to efekt decyzji Rosji. Pod koniec lipca Rosjanie, w odpowiedzi z kolei na amerykańskie posunięcia (nowe sankcje oraz odmowa zwrotu rosyjskich nieruchomości w USA), nakazali zredukowanie etatów w amerykańskich placówkach dyplomatycznych i konsularnych w Rosji o 755. Zajęli także dwie nieruchomości należące do ambasady USA (domek letniskowy i magazyn).

W zeszłym roku amerykańskie placówki wydały Rosjanom ok. 250 tys. wiz nie-imigracyjnych.

Pod koniec lipca Kongres USA, w odpowiedzi na rosyjską politykę zagraniczną oraz stwierdzone mieszanie się Rosji w kampanię wyborczą USA w 206 roku, uchwalił ustawę wprowadzającą nowy pakiet sankcji amerykańskich na Rosję, w której zawarto m.in. zapis o sprzeciwie Stanów Zjednoczonych wobec gazociągu Nord Stream 2. Na tej podstawie istnieje możliwość nałożenia w USA sankcji na firmy z Europy, które współpracują przy Nord Stream 2. W ustawie znajduje się zapis dający prezydentowi Donaldowi Trumpowi możliwość wprowadzenia sankcji wobec wszystkich podmiotów biorących udział w projektach budowy, modernizacji i utrzymania gazociągów i rurociągów eksportowych Federacji Rosyjskiej, o ile roczna wartość tych inwestycji przekracza 5 milionów dolarów. Ustawa wzmacnia też sankcje nałożone na Moskwę po zajęciu przez Rosję Krymu i inwazji na Ukrainie oraz po stwierdzeniu rosyjskiej ingerencji w amerykańską kampanię prezydencką. Podpisana na początku sierpnia przez prezydenta USA ustawa nakłada również nowe sankcje na Iran i Koreę Północną.

Jagiellonia.org / kresy24.pl