Wołodymyr Zełenski zatwierdził Wojskową Strategię bezpieczeństwa wojskowego, która przewiduje możliwość rosyjskiej inwazji i określa Federację Rosyjską jako militarnego przeciwnika Ukrainy, informuje oficjalny serwis internetowy prezydenta Ukrainy.

„Na szczeblu krajowym Federacja Rosyjska pozostaje militarnym przeciwnikiem Ukrainy” – czytamy w dokumencie.

Strategia potwierdza, że ​​Rosja zagraża suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy, próbując utrudniać integrację europejską i euroatlantycką, a także zamierzając przywrócić swoje wpływy na Ukrainie.

Rosja, zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym, pozostaje jednym z najbardziej zagrażających aspektów destabilizacji na Bałkanach, w regionie Morza Bałtyckiego i Czarnego, na Kaukazie i w Europie Wschodniej, w szczególności ze względu na okupację terytorium Gruzji i Ukrainy, przeszkody w żegludze na Morzu Czarnym i Azowskim, próby utrzymania wpływów na Białorusi.

Niewykluczone, że takie postępowanie Rosji może sprowokować międzynarodowy konflikt zbrojny w Europie.

PRZECZYTAJ:

Aneksja Krymu to dopiero początek? Putin ogłosił roszczenia terytorialne wobec krajów wchodzących w skład Imperium Rosyjskiego przed 1914 rokiem

Strategia zakłada wyzwolenie tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy, w ramach jej uznanych na arenie międzynarodowej granic. Dokument określa cele, priorytety i zadania polityki państwa ukraińskiego w sferze obronności i rozwoju militarnego, które mają na celu: ochronę interesów narodowych przed wojskowymi zagrożeniami, przeciwdziałanie agresji zbrojnej oraz zapobieganie lub odstraszanie wroga od pełnego użycia siły na dużą skalę.

Realizacja Strategii przyczyni się do integracji Ukrainy z przestrzenią euroatlantycką i uzyskania członkostwa w NATO.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Rosja jest stroną konfliktu w Donbasie, a nie pośrednikiem – ministrowie spraw zagranicznych grupy państw G7

Rosja przygotowuje się do wielkiej wojny przeciwko Zachodowi – były ambasador Ukrainy na Białorusi

Rosja planuje przekształcić Białoruś w trampolinę do inwazji na Ukrainę i państwa NATO – generał ukraińskiego wywiadu

Rosja pozostaje stałym zagrożeniem dla Zachodu. Widmo rosyjskiej agresji wisi nad Europą i USA – szef Dowództwa Europejskiego USA